Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Sharbat Gula 12 éves volt és az afgán-pakisztáni határon lévő menekülttáborban élt elárvult kislányként, mikor a híres fotó készült róla 1984-ben, s az azt követő évben jelent meg szerte a világon. Gula nevét évtizedek át titok övezte, idővel azonban sikerült kinyomozni, hogy Pakisztánban él, így végül a nyomára akadtak.
A negyvenes évei végén járó Gula nemrégiben pedig Rómába érkezett az olasz miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint.
„1985-ben Steve McCurry fényképeinek köszönhetően – aki a megelőző évben egy pesavari menekülttáborban fotózta le az akkor igen fiatal lányt – Sharbat Gula világszerte ismertté vált.
A történelem azon szakaszának viszontagságait és konfliktusait szimbolizálta a portré, melyeken Afganisztán és népe keresztülment”
– áll a miniszterelnöki iroda közleményében.
Hozzátették, hogy „a miniszterelnök a civil társadalom, s különösen az Afganisztánban működő nonprofit szervezetek kérésére válaszul alkotta meg az afgán állampolgárok evakuálási programját, illetve a befogadásukat előkészítő kormányzati tervezetet. Mindezt azután, hogy
az említett szervezetek még tavaly augusztusban megkapták Sharbat Gula kérelmét, hogy nyújtsanak segítséget az ország elhagyásában.”
Még 2016-ban McCurry elmesélte a nevezetes fénykép rövid történetét. „Tudtam, hogy hihetetlen, egészen átható tekintete van” - fogalmazott. „De rengeteg ember volt körülöttünk, szállt a por a levegőben, s ez még a digitális fényképezőgépek előtt volt. Nem tudhattam előre, mi fog történni a filmmel.”
McCurry elmondta, hogy mikor előhívta a képet, rögtön tudta, hogy nagyon különleges.
„Megmutattam a National Geographic szerkesztőjének, ő pedig felpattant és azt kiáltotta: Ez lesz a következő címlapunk!”
– magyarázta.
(CNN/Hetek)