Tudósok évek óta keresik élet nyomait más bolygókon, de azon is dolgoznak, hogy életet teremtsenek a Földön kívül. Japán kutatók vizet találtak a Földtől 300 millió kilométerre lévő aszteroidából származó kőzetmintában, és olyan szerves anyagokat is azonosítottak, melyek a földi élethez szükségesek.
Ausztrál és izraeli tudósok eközben azt tervezgetik, hogy 2025-től növényeket termesztenek majd a Holdon. A projekt hosszú távú célja az, hogy élelmiszerként és gyógyszerként használható növények termesztésével megteremtsék az emberi élet feltételeit az égitesten.
A NASA még ennél is nagyobb jelentőségű küldetést hajtott végre, amikor azt tesztelte, hogy el lehet-e téríteni egy űrrepülővel egy olyan aszteroidát, mely a Földbe csapódhatna. Az űrszondát sikerült az aszteroidával ütköztetni, és az égitest több ezer kilométeres törmelékcsíkot hagyott maga után.
A NASA emellett elindította új holdmisszióját, és sikeresen fellőtte a holdrakétáját, melynek segítségével a tervek szerint a jövőben majd ismét emberek léphetnek a Holdra. A Toyota is készül a jövőbeli landolásra: 2040-re készülne el a vállalat holdkutató járműve, mely akár két héten át tud majd két fős személyzetet szállítani.
2022-ben több lélegzetelállító felvétel is készült a világűrről. A Hubble teleszkóp olyan galaxist fotózott le, ami még a tudósok számára is rejtélyes volt, de rekordot is döntött, amikor a valaha felfedezett legtávolabbi, a Földtől 12,9 milliárd fényévnyire található csillagot észlelte.
A James Webb-űrteleszkóp a Teremtés oszlopai elnevezésű, gázból és porból álló felhőoszlopokról készített gyönyörű felvételeket, és eddig rejtett, fényes messzi galaxisokat is megörökített.
Az év egyik legmegdöbbentőbb fejleménye az volt, hogy a 45 éve útjára indított Voyager-1 jeleket küldött, amiket a csillagászok nehezen tudtak értelmezni. Az űrszonda már tíz éve elhagyta a Naprendszert, és olyan távol jár, ahol ember még nem volt. A szakemberek szerint viszont a szonda valószínűleg hibás adatokat küld, melyek fizikailag lehetetlenek volnának, ha igazak lennének.
A csillagászokat az is megdöbbentette, hogy villogó sugárzást észleltek a világűrből, ami 20 percenként “ki-be kapcsol”, miközben nem ismernek az égbolton olyan dolgot, ami ilyet tenne.
2022-ben több alkalommal is tűzgömbök jelentek meg Magyarország felett, melyekről felvétel is készült. A Magyar Meteoritikai Társaság arról tájékoztatta a lakosságot, hogy nem szokatlan a fényes meteorok aktivitása a december és február közötti időszakban.
(Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.