New York Times: az oroszok elleni ukrán támadásokat közvetlenül egy németországi bázisról irányította Amerika
És ez nem minden
New York Times: az oroszok elleni ukrán támadásokat közvetlenül egy németországi bázisról irányította Amerika

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2025. 04. 02.
Mint a New York Times hatalmas lélegzetvételű – több mint 10 ezer szavas és 300-nál is több interjút összegző - oknyomozó anyagából kiderül, Washington az orosz erők elleni ukrán támadásokat közvetlenül egy Németországban található amerikai támaszpontról irányította. Innen közölték Kijev csapataival, hol vannak a lehetséges katonai célpontok, amihez pontos koordinátákat is adtak, az amerikai katonai tanácsadók pedig az ukrán fővárosban és a front közelében is ott voltak személyesen.

Az amerikai fél képviseletében ott tartózkodó szakértők feladatköre a stratégiai szintű tervezéstől egészen a konkrét célpontok kijelöléséig terjedt, amely együttműködést azonban mind Zelenszkij elnök politikai beavatkozásai, mind a személyes jellegű érdekellentétek is megnehezítettek. Az erről szóló anyagon a lap munkatársa, Adam Entous egy éven át dolgozott, aminek nyomán minden eddiginél árnyaltabb képet kaphatunk a háború eddig számunkra leplezett történetéről.

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére és csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a legfontosabb világnézeti tartalmakat. Hírlevélre EZEN A LINKEN tud feliratkozni, a Viber-csoporthoz pedig EZEN A LINKEN tud csatlakozni.

A beszámolóból az amerikai bevonódás vonatkozásában kiderül, hogy a legsikeresebb ukrán hadműveletek többségét (egészen a Moszkva cirkáló elsüllyesztésétől a toropeci orosz katonai raktár felrobbantásáig) Amerika támogatásával valósították meg, más szóval „a nyugatiak részét képezték a gyilkolási láncnak”. Ugyancsak fontos adalék, hogy a támadásokat az amerikai hírszerzés, illetve a CIA Wiesbadenből, a már említett amerikai támaszpontról koordinálta a Task Force Dragon néven futott művelet keretében.

Ami a hírszerzési információkat illeti, egy alkalommal az amerikaiak 50 százalékosra becsülték annak valószínűségét, hogy Moszkva nukleáris fegyvert vet be. Utólag pedig szintén érdekes lehet tudni, hogy a 2023-as ukrán ellentámadás kudarcát Amerika annak tudta be, legalábbis részben, hogy az ukrán vezérkaron belül személyi konfliktusok voltak. Ellentétek azonban köztük és az amerikai személyzet közt is kialakultak, amikor a kurszki betörésről a CIA inkább próbálta lebeszélni az ukránokat.

Nem mellesleg a háború kimenetele kapcsán Milley amerikai vezérkari főnök mindvégig szkeptikus volt Ukrajna esélyeit illetően. Ő 2022 végén érezte a leginkább reálisnak annak lehetőségét, hogy az ukránok kedvezőbb megállapodásra juthatnak Putyinnal, de akkor még sem a republikánus, sem a demokrata oldal nem támogatta a rendezésnek ezt a módját.

(New York Times)
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!