A szerző szerint amennyiben az ukrajnai háború sokkal tovább húzódik a jövőben, az esetleges rendezés egészen más elvek szerint zajlik majd, mintha holnap születne egy megállapodás.
„Ukrajna hamarosan választás elé kerül: vagy tovább harcol, és megpróbálja elnyújtani a háborút, vagy megegyezik, amíg lehet.” – állítja Bryen.
A biztonságpolitikai elemző úgy véli, hogy ha Ukrajna ma diplomáciai tárgyalásokat kezdene Oroszországgal, akkor is
megtartaná az öt legfontosabb városa: Harkiv, Kijev, Dnyipro, Odessza és L'viv feletti teljes ellenőrzést.
Emellett hadserege továbbra is életképes maradna. A rendezést követően jelentős mezőgazdasági termelést és exportot tudna felmutatni, és így az önkéntes száműzetésbe vonult lakosság nagy része is úgy dönthet, hogy visszatér.
Bryen szerint viszont amennyiben a háború elhúzódik, a menekültek visszatérésének esélye is kisebb lesz. „A legképzettebbek közül sokan máshol találnak majd munkát, és beilleszkednek a helyi lakosságba.” – írja és hozzáteszi, Ukrajna nem lehet biztos abban, hogy meg tudja tartani az ellenőrzést a kulcsfontosságú városok felett, nem tudja egyben tartani fegyveres erőit, nem tudja helyreállítani gazdaságát, és nem tudja fenntartani független kormányát.
Emellett Ukrajna a nyugati segítségre sem számíthat még sokáig,
mivel a nyugati országok is recesszióba süllyedtek, vannak, miközben ha a háború folytatódik, az újjáépítés költségei is még magasabbra fognak emelkedni, és évtizedekbe telik majd, ha egyáltalán megvalósulnak.
A szerző azt állítja, hogy a háború mielőbbi lezárása a nyugati szövetség számára is előnyös lenne, mert később sokkal nagyobb árat kellene ezért fizetnie mindenkinek.