NATO a Heteknek – Ukrajna csatlakozásáról kérdeztük a katonai szövetséget
Ukrajna szeptember 30-án nyújtotta be csatlakozási kérelmét
NATO a Heteknek – Ukrajna csatlakozásáról kérdeztük a katonai szövetséget

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2022. 10. 11.
Ukrajna NATO-hoz való csatlakozása kapcsán kereste meg a Hetek a nemzetközi szervezetet. Az ukrán tagság kérdése azután lett égetően aktuális, hogy szeptember 30-án Kijev hivatalosan is benyújtotta csatlakozási kérelmét a NATO-hoz.

Ahogy arról korábban írtunk, eddig kilenc közép- és kelet-európai NATO-tagállam jelentette be, hogy támogatja Ukrajna NATO-hoz való csatlakozását. Mint írtuk, mind a 30 tagállam beleegyezése szükséges ahhoz, hogy Kijev a katonai szövetség tagjává válhasson.

Éppen emiatt az ukrán csatlakozás jelen állásáról kérdeztük az Észak-atlanti Szerződés Szervezetét.

Egy meg nem nevezett NATO-s tisztviselő Kijev tagsága kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy – mint arról Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nyilatkozott – minden európai demokráciának joga van kérelmezni a NATO-tagságot, és a NATO-szövetségesek ezt tiszteletben is tartják.

Válaszlevelében a tisztviselő arra is utalt, hogy a főtitkár szavai szerint „A madridi NATO-csúcson nagyon világosan kijelentették (a tagállamok), hogy

támogatják Ukrajna jogát ahhoz, hogy a maga útját válassza, s hogy eldöntse, milyen biztonsági megállapodásokban kíván részt venni.”

Mint Stoltenberg fogalmazott a válaszlevélben hivatkozott nyilatkozatban, „Ezután a tagságról szóló döntést természetesen mind a 30 szövetségesnek meg kell hoznia, és ezen döntéseket konszenzussal hozzuk meg.”

„Jelenleg arra összpontosítunk, hogy azonnali támogatást nyújtsunk Ukrajnának, hogy segítsünk Ukrajnának megvédeni önmagát a brutális orosz invázióval szemben. Erre fókuszálnak tehát a NATO-szövetségesek és ez a legfőbb törekvésük (…).”

Tehát jelen állás szerint a NATO-tagállamoknál pattog a labda, hogy valamennyien hozzájárulnak-e a csatlakozáshoz, vagy sem. A teljes konszenzus szükségessége miatt azonban a csatlakozás valószínűsége egészen csekély.

MIT JELENT MINDEZ?

Ahogy arról korábban írtunk, amennyiben Ukrajna sikeresen csatlakozik a NATO-hoz, a szervezet úgy tekintene Moszkva Ukrajna ellen intézett támadásaira, hogy azokat a NATO egésze ellen intézte. Röviden szólva: az egész NATO-val találná magát szembe Oroszország ebben az esetben.

Mint azt a Washingtoni Szerződés 5. cikkében olvashatjuk:

„A Felek megegyeznek abban, hogy egyikük vagy többjük ellen, Európában vagy Észak-Amerikában intézett fegyveres támadást valamennyiük ellen irányuló támadásnak tekintenek és ennél fogva megegyeznek abban, hogy ha ilyen támadás bekövetkezik, mindegyikük az Egyesült Nemzetek Alapokmányának 51. cikke által elismert jogos egyéni vagy kollektív védelem jogát gyakorolva, támogatni fogja az ekként megtámadott Felet vagy Feleket azzal, hogy egyénileg és a többi Féllel egyetértésben azonnal megteszi azokat a intézkedéseket - ideértve a fegyveres erő alkalmazását is -, amelyeket a békének és biztonságnak az észak-atlanti térségben való helyreállítása és fenntartása érdekében szükségesnek tart.”

Mindazonáltal annak valószínűsége, hogy az összes tagállam belemegy Ukrajna csatlakozásába, jelen állás szerint egészen alacsony. Elég, ha Magyarországra gondolunk. Már pedig minden tagállam beleegyezése szükséges.

(Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!