A cikk megszületése után közel egy hónappal, 2022. május 11-én Finnország hivatalosan is bejelentette NATO-csatlakozási szándékát.
Az önálló államiság 1917-es kivívása óta folyamatos katonai függetlenségéről híres Finnországban február utolsó napjaiban egy csapásra jelentősen megváltozott a NATO-tagság támogatottsága úgy a lakosság, mint a politikusok körében. Hogy milyen vélt vagy valós félelmek motiválják a finneket, annak megértéséhez az ország történelmének és geopolitikai helyzetének ismerete szükséges.
Az ún. keleti-tengeri finnségi népek a 8–10. század között érkeztek a Finn-öböl két oldalára. Közülük a finnek és a karélok néhány évszázad alatt belakták az Onyega-tótól a Botteni-öbölig terjedő Fennokarélia nevű térséget. A terület már az első ezredfordulótól kezdve a két fő európai hatalmi és szellemi erőközpont ütközőzónájává vált.
Az ország viszonylag sűrűbben lakott délnyugati csücskébe a svédek hozták be a kereszténységet a katolicizmus formájában. Az animista-sámánista természetkultuszt gyakorló finnek megtérítésével az angol születésű Henrik püspököt bízták meg, akit azonban egy Lalli nevű paraszt 1156-ban fejszével agyonvert a Köyliö-tó jegén. Henriket hamarosan szentté avatták, viszont a finnek viccesen Lallit tartják az első „unióellenes” honfitársuknak… Az Onyega- és Ladoga-tótól nyugatra élő karélokat a bizánci eredetű ortodox vallásba terelték be.