Mitől függ, hogy milyen gyorsan romlanak a fogaink? (x)
Mitől függ, hogy milyen gyorsan romlanak a fogaink? (x)

www.clinident.hu

2023. 01. 13.
A gyönyörű, fehéren ragyogó fogsor egyáltalán nem csak esztétikai kérdés, hiszen a küllem az egészség indikátora is. Ha nem sokat törődünk a szájhigiéniával, akkor könnyen problémákkal találhatjuk szembe magunkat: a szuvasodás, az ínygyulladás és társaik pedig hamar fogvesztéshez vezethetnek, amit csak fogpótlással tudunk orvosolni. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a legnagyobb körültekintés mellett is kellemetlen tüneteket tapasztalunk. De mégis hogyan lehetséges ez?

Ez egy PR cikk

Az alábbiakban megnézzük, hogy mi minden lehet hatással a fogaink általános egészségére, és hogy mitől függ, romlik-e az állapotunk az évek során vagy sem. 

Mi állhat a romló fogak mögött?

Az emberek nagy része nem szeret a fogproblémákról beszélni, hiszen még hallani sem túl kellemes olyasmit, mint fogpótlás, fogszuvasodás vagy éppen gyökérkezelés. Pedig ez egy olyan téma, amiről igenis érdemes eszmét cserélni, hiszen a gondok felismerése fél siker! Éppen ezért a következőkben sorra vesszük azokat a faktorokat, amelyek felgyorsíthatják a fogromlás rettegett folyamatát.

Életmód

A fogromlás mögött álló legtöbb kiváltó tényező az életmódra vezethető vissza. Az egyik legáltalánosabb probléma, hogy nem megfelelő a szájhigiéniánk, mivel nem jók a száj- és fogápolási szokásaink. Fontos lenne, hogy naponta minimum (!) kétszer legalább három percig mossuk a fogainkat körkörös mozdulatokkal. Ha tehetjük, használjunk elektromos fogkefét és fluoridos fogkrémet! A tisztítást kövesse a fogselymezés és a szájvizes öblögetés! És ne feledjük: félévente, de minimum évente látogassunk el a fogorvosunkhoz, aki kiszűri a kezdődő problémákat is!

Még megfelelő szájhigiénia mellett is tapasztalhatjuk, hogy a fogaink rohamosan romlanak, amennyiben rendszeresen egészségtelen – túl cukros, ragacsos – élelmiszereket fogyasztunk. Ezek ugyanis nehezen eltávolíthatóak a fogak felületéről, így a maradványaik szinte láthatatlanul támadják a felszínt. De a cukros italok, különösen a szénsavas változatok, is hasonlóan hatnak, nem is beszélve arról, hogy a testünk többi részének sem tesznek jót.

És ha már táplálkozás: előfordulhat, hogy az étrendünk nem tartalmaz eleget az olyan vitaminokból és ásványi anyagokból, amelyek szükségesek a fogak egészségéhez – ilyen például a kalcium. Ezeket akár étrend-kiegészítő formájában is bevihetjük, ha szeretnénk elébe menni egy fogpótlásnak.

Szokások

A szájhigiénia szempontjából az egyik legrosszabb szokás a dohányzás – ez ugyanis napról napra rontja a fogzománc állapotát, nem is beszélve arról, hogy sárgítja is a fogainkat. Ugyanakkor az alkoholfogyasztás is negatívan befolyásolja a fogak egészségét. Az alkohol ugyanis elvonja a szervezetből a vizet, így kevesebb nyálat termelünk, ami mind a fogakra, mind az ínyre roncsolóan hat.

Sajátosságok

Minden egyes ember fogszerkezete más és más, így egyeseknél egészen egyedi konstrukciók figyelhetőek meg. Egy-egy megbúvó vagy nem megfelelően kinövő fog megnehezítheti a mindennapos tisztítást, ami egy idő után fogromláshoz, fogvesztéshez, így fogpótláshoz vezethet.

Család-kérdés

Egyesek a genetikát okolják azért, mert gyorsan romlanak a fogaink – és lehet, hogy igazuk van. A fogak egyes tulajdonságait – például azt, hogy mennyire erős a fogzománcunk és hogy mennyire egyenes, könnyen tisztítható a fogsorunk –, ugyanis valóban örökölhetjük a felmenőinktől. De ugyanígy a családtól „kapjuk” a fogápolási szokásainkat is. Így megfigyelhető, hogy az egészséges szájhigiéniával bíró szülők gyermekei is kevesebb fogproblémával küzdenek életük során, hiszen jobban odafigyelnek erre a kérdésre.
Láthatjuk tehát, hogy számos igen különböző faktor befolyásolja, hogy a fogaink mennyi ideig szolgálnak minket teljesen egészségesen. Az viszont egyértelmű, hogy a megfelelő szájápolási szokások, illetve a rendszeres fogorvosi vizsgálatok ellensúlyozhatják az esetleges rossz géneket vagy néhány nem túl jó szokásunkat.

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!