Mit tehetünk, ha nem jön a baba? A fogantatási nehézségek 7 oka (x)
Mit tehetünk, ha nem jön a baba? A fogantatási nehézségek 7 oka (x)

www.hu.repromedica.sk

2024. 09. 06.
Sok pár álma, hogy gyermeket vállaljon, ám a fogantatás nem mindig történik meg könnyedén. A modern életstílus, a környezeti tényezők és a különböző, különösen XXI. századra jellemző egészségügyi kondíciók mind-mind befolyásolhatják a termékenységet. Ha a próbálkozások ellenére sem érkezik a várt baba, érdemes megvizsgálni azokat az okokat, amelyek nehézségeket okozhatnak. Amikor pedig ezeket már ismerjük, elkezdhetünk gondolkodni a következő lépéseken. 

Ez egy PR cikk

7 tényező, ami nehezítheti a fogantatást

Ezek között akadnak egészen egyszerűen kiküszöbölhető apróságok, komolyabb munkát igénylő tényezők és szervi problémák is. Nézzük meg a leggyakoribb okokat, amelyek akadályozzák a teherbeesést!

Hormonzavarok

A hormonok természetesen kulcsszerepet játszanak a termékenységben. Így a női és férfi hormonális egyensúly zavarai komolyan befolyásolhatják a fogantatást. A nők esetében gyakori például a policisztás ovárium szindróma (PCOS), ami menstruációs zavarokkal és ovulációs nehézségekkel jár. De a pajzsmirigy-rendellenességek is ide sorolhatók: a pajzsmirigy alulműködése vagy túlműködése szintén negatívan hathat a reprodukciós képességre.

Az életkor hatása

Az életkor az egyik legfontosabb tényező a termékenység szempontjából – különösen ami a pár női tagját illeti. A nők termékenysége a húszas éveik közepétől kezdve fokozatosan csökken, és a harmincas éveik végére jelentős mértékben visszaeshet. A férfiak esetében is megfigyelhető, hogy az életkor előrehaladtával csökken a spermiumok minősége és mennyisége, ami szintén nehezítheti a fogantatást, ám közel sem olyan drasztikusan, mint a másik fél esetében.

Egészségi állapot

Az olyan krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az endometriózis és az autoimmun betegségek, mind befolyásolhatják a termékenységet. Az endometriózis különösen, hiszen ez a női reprodukciós rendszerre hat. Az autoimmun betegségek esetében a szervezet saját szöveteit támadja, ami megnehezítheti a terhesség létrejöttét és megtartását.

Életmódbeli tényezők

Mint mondtuk, akadnak olyan akadályozó tényezők is, amelyeken könnyen változtathatunk – klasszikusan ilyenek az életmódot illető szokások. A dohányzás, az alkoholfogyasztás vagy akár az illegális drogok használata természetesen negatívan befolyásolják a fogantatás sikerét. De ide sorolhatjuk a túlzott koffeinbevitelt is, csakúgy, mint az elhízást és az alultápláltságot. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stressz kezelése mind hozzájárulhatnak a termékenység javításához.

Környezeti hatások

Az olyan környezeti tényezők, mint a hang- és légszennyezés, vagy a különböző vegyi anyagokkal való érintkezés – mint például a gyümölcsökön maradó rovarirtószerek – mind rosszat tesznek, ha babát tervezünk. Ezek a hormonális egyensúly megzavarásával csökkenthetik a fogantatás esélyét. Ugyanígy a túlzott hőhatás – például a gyakori szaunázás – is negatívan befolyásolhatja a spermiumtermelést.

Genetikai faktor

Vannak olyan párok, akik esetében a genetikai rendellenességek és a kromoszómahibák akadályozhatják a fogantatást, illetve a terhesség kihordását. Az öröklött genetikai betegségek és az olyan állapotok, mint a Turner-szindróma vagy a Klinefelter-szindróma, mind termékenységi problémákat okozhatnak. A genetikai tanácsadás és a megfelelő orvosi vizsgálatok segíthetnek az ilyen problémák felismerésében és azok kezelésében.

Lelki vonatkozások

A stressz, a szorongás és a depresszió jelentős hatással lehetnek a termékenységre, hiszen befolyásolhatják a hormonális egyensúlyt és a reprodukciós funkciókat. Ilyen esetben az érzelmi támogatás, a stresszkezelő technikák és a pszichoterápia mind hozzájárulhatnak a mentális egészség javításához, ami közvetetten segíthet a fogantatásban is.

Mit tehetünk?

Amennyiben már egy éve sikertelenül próbálkozunk a teherbeeséssel, érdemes elkezdenünk gondolkodni a következő lépéseken. (Ha a pár női tagja 35 év feletti, akkor fél év után már szükséges lehet segítséget kérni.) Ugyanez igaz akkor, ha a fenti tényezők közül bármelyik igaz ránk, például valamilyen diagnosztizált betegségünk van vagy hormonzavarokkal küzdünk.

Ilyen esetben először is forduljunk egy szakemberhez, például a Pozsony meddőségi klinika orvosaihoz, ahol a meddőségi problémák kivizsgálása mellett a kezelések is elérhetőek. A klinika korszerű diagnosztikai és kezelési módszereket alkalmaz, hogy segítsen a pároknak megvalósítani az álmukat.

Az olyan intézmények tehát, mint a Pozsony meddőségi klinika, komplex szolgáltatásokat nyújtanak a termékenységi problémákkal küzdő párok számára. A diagnosztikai vizsgálatok magukban foglalhatják a hormonális teszteket, ultrahangos vizsgálatokat, genetikai teszteket és a spermiumanalízist. A kezelési lehetőségek között szerepelhetnek hormonkezelések, inszemináció és in vitro fertilizáció (IVF). Az, hogy esetünkben melyik lesz alkalmazandó, a vizsgálatok után, a közös tervezés során derül ki.

Bármilyen eljárás mellett is tesszük le a voksunkat, fontos, hogy a folyamat alatt kitartóak maradjunk, bátorítsuk egymást a párunkkal és ne adjuk fel a reményt, hiszen a modern eljárások már igen nagy sikerszázalékkal működnek.

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!