Ez egy PR cikk
A 2023-as kata adózás során a kisadózó havi fix összegű adóval leadózhatja a vállalkozásából származó jövedelmét. Az új katatörvény bevezetése óta kizárólag főállású egyéni vállalkozók választhatják ezt az adózási formát, továbbá fontos, hogy kizárólag magánszemélyek számára állítsanak ki számlát. Ez alól kizárólag a taxisok kivételek. Iparűzési adó fizetésére a katás vállalkozások továbbra is kötelesek.
Egyéni vállalkozók, akik magánszemélyeknek számláznak és taxisok.
Nem választhatják a kisadózó vállalkozók tételes adóját azok, akiknek a tárgyévben vagy az azt megelőző évben a kata alanyisága megszűnt. Továbbá nem választhatják, akiknek az adószámát a bejelentés évében és az azt megelőző 12 hónapban az adóhatóság törölte, valamint azok sem, akik felszámolás, végelszámolás vagy kényszertörlés alatt állnak.
Azzal érdemes tisztában lenni, hogy a katatörvény által egy bizonyos bevételhatár meghatározott, amelynek túllépésekor plusz adófizetési kötelezettség keletkezik. Ez a bevételhatár jelenleg 18 millió forint, azonban az AAM keret 12 millió forint. A kata adózási forma választása elsősorban akkor éri meg, ha a vállalkozó nem lépi át a bevételi határt.
Amennyiben mégis átlépi, továbbra is katázhat, de más fizetési szabályok lépnek érvénybe. A bevételhatár feletti összeg után különadót kell fizetni, amelynek mértéke 40 százalék. Továbbá azt is fontos tudni, hogy a kata lehetősége akkor éri meg jobban, ha a vállalkozás kevés költséggel dolgozik, ugyanis ebben az esetben nem lehet elszámolni a költségeket. Szellemi tevékenységet folytatók vagy szolgáltatók számára bizonyulhat tehát jó választásnak.
A katával a következő adókat lehet kiváltani: vállalkozói személyi jövedelemadó, vállalkozói osztalékalap utáni személyi jövedelemadó, társasági adó, személyi jövedelemadó, egyéni járulék, szakképzési hozzájárulás és szociális hozzájárulási adó.
A katás vállalkozás lehet áfa-körben. A bevételi értékhatárnál az áfa-körbe tartozó katás vállalkozás esetében a nettó, vagyis az áfa nélküli bevétellel kell kalkulálni, ugyanis az áfa nem minősül bevételnek.
(Fizetett PR cikk)