Minna-Maaria Antikainen gyermekkori vágya az volt, hogy "jéghercegnő" legyen, habár közel 60 éve férfiként látta meg a napvilágot. 43 éves korában döntött úgy, hogy mostantól nőként szeretné élni az életét, majd pár évvel később korcsolyázni is kezdett. Az 57 éves transznemű korcsolyázó előadása, amely sem esztétikailag, sem pedig technikailag nem nyújtott értékelhető élményt a finnországi műkorcsolya Európa-bajnokság megnyitóján, csúnya eséssel végződött.
Sokakban felmerült a kérdés, miért kell annyira erőltetni egy ideológiát, hogy a szakmai színvonal rovására menjen.
Az előadás Sebestyén Balázsnak is sok volt, aki a február 2-ai Balázsék című reggeli műsorban, a Rádió1-en józan paraszti ésszel világított rá az esemény abszurditására. A 444 azonnal ki is akadt, transzfób és Fidesz-KDNP jelzőket aggatva rá. De nézzük, mik is hangoztak el az ominózus műsorban, ahol Rákóczi Ferenccel és Vadon Jánossal tárgyalta meg az eseményt.
Sebestyén szerint Minna-Maaria Antikainen bejelentkezett a finn műkorcsolya-szövetségnél, hogy fel szeretne lépni, ők pedig úgy voltak vele, hogy nem mondhatnak nemet, nehogy transzfóbnak tűnjenek. A dolog abszurditására való rámutatást a biológiai férfi külsőjének ecsetelésével kezdte, miközben társaival megtekintették a videót. Vadon megjegyezte, hogy „ez a reggel kezd nagyon sok lenni”.
„És csúsznak körülötte a zászlóvivő kedves csajok és pasik, és
a csávó, bocsánat, csaj középen nem tud felállni, belekapaszkodik a finn zászlóba a szemüveges, kontyos férfi, férfifejű...”
– írta le a látványt Sebestyén, aki szerint a szervezők lefeküdtek az ideológiának azzal, hogy nem merik megmondani a korcsolyázónak, hogy nem csúszhat, hiszen azonnal transzfóbnak bélyegeznék őket.
„Nem tudsz korcsolyázni, de csússzál, mert te egy ideológiát képviselsz, neked csúsznod kell. Nem kell csúsznia! (...) De miért nem merünk nemet mondani?” – teszi fel a költői kérdést, majd folytatja:
„Senki nincs egy épeszű ember, aki azt mondja, hogy te figyelj, nem csúszol. Nem érdekel, hogy mi vagy, az sem érdekel hogy mi akartál lenni, hókirálynő, hóhercegnő, disney piroska. Nem csúszol.
(...) Nem azzal van a baj, hogy csúszik, hanem nincs ott szervező, aki azt mondja, hogy nem fekszünk le, merünk nemet mondani, nem bántjuk a transzokat, nem vagyunk transzfóbok, de te nem vagy odavaló. (...) Nem érdekel, hogy mi akartál lenni, ez a személyes drámád, a személyes történeted, annak operáltatod magad, aminek akarod. Ha te vizsla akarsz lenni, nyalogassál vadászházat, csak én ne kelljen hogy téged vizslának szólítsalak. Nem foglak vizslának szólítani. Ne várd el tőlem. Csak nekem ne kelljen veled vizslaként viselkednem”– mondta ki Sebestyén azt, amely bizonyára számos józan paraszti ésszel rendelkező néző fejében szintén megfordult.
Vadon János szerint a transzneműségnek ehhez semmi köze nincsen, mert itt az a baj, hogy nem tud korcsolyázni, „mert ha transznemű lenne és szuperül tudna korcsolyázni, semmi gond nem lenne”.
„Szóval inkább engedjük meg, hogy egy férfi hatalmas nagy combokkal, mini női ruhában esik-kel, aki mondjuk már nő, nőnek mondja magát, igen, fogadjuk ezt el. (...) Szerintem nagyon fordítva ülünk a lovon, elsöpörnek egy bajnokságot ideológiai megindultságból.
Mindenkinek engedjünk meg mindent? Aki átoperáltatta magát, annak onnantól kezdve mindenhez joga van mert átoperáltatta magát?”
– reagált a dologra Sebestyén, azzal zárva gondolatait, hogy itt nem a transzneműekkel van baj, hiszen „borzasztó nagy átok lehet és borzasztó nagy csapás, és találja meg mindenki mindenben a saját maga lelke, fizikuma és egészsége boldogságát”, de
egy ideológia akkor válik veszélyessé, ha a normalitást kezdi eltörölni és az abnormalitás lesz az elfogadott.
„Évezredek hagyományaival, kultúrájával akar úgy leszámolni, hogy aztán még te hülyén érzed magad, hogy férfiként férfi vagy” – zárta gondolatait.