„Az Európai Unió nem tekint minket egyenrangú partnereknek a tárgyalásokon”
– nyilatkozta Samuel Acuti ugandai parlamenti képviselő egy holland napilapnak a cotonoui megállapodás utáni új államközi szerződésekről folytatott egyeztetésről, amely Észak-Afrika államai kivételével csaknem minden országot érint a földrészen.
A képviselő kiemelte, hogy az Európai Unió rá akarja kényszeríteni Afrikára az újabb megállapodást, anélkül, hogy egyáltalán figyelembe venné az afrikai hagyományokat és az őshonos kultúrát. Az európai fél ugyanis az abortuszra és az LMBT-jogokra vonatkozó jogszabályokat is át akarja íratni az afrikai felekkel.
„El kellene fogadnunk a homoszexualitásról, a nem(ek)ről és a szexualitásról szóló záradékokat, melyek annyira idegenek a mi világunktól.”
Olyannyira idegenek, hogy Acuti egészen a közelmúltig még csak nem is hallott a transzneműségről, ezért a Google-n kelett rákeresnie a kifejezésre, és megdöbbenve látta, hogy mi is az, amiről voltaképpen rendelkezni kíván az EU a tárgyalások tárgyát képező szerződés szóban forgó záradékaiban.
Az egyik vitatott rendelkezés, amelyre Acuti az interjú során utalt, az úgynevezett „Nemzetközi technikai útmutató a szexualitásról”, amely részletesen meghatározza, hogyan kellene a gyerekeket a homoszexualitásról, az önkielégítésről, a szexualitásról, a terhességről és a transzneműségről oktatni. Ez még arra is kitér, hogy az öt és nyolc év közötti kisiskolásoknak miképpen kellene a szülőkkel és a tanárokkal elbeszélgetni arról, milyen neműek.
Ahogy erről tudomást szerzett, a képviselő tájékoztatta az ugandai elnököt az új megállapodás ügyében, és ezek után nem valószínű, hogy Uganda aláírná az egyezményt jelen formájában. Az országban ugyanis törvény tiltja a homoszexualitást, és ezen a vezetés jelen állás szerint nem hajlandó változtatni.
(CNE / Hetek)