Az Európai Bizottság tisztségviselői állásfoglalásukban azt írják: a biztonságos és megfizethető vízhez való hozzáférés a világ számos részén nagy kihívást jelent. A klímaváltozás, szélsőséges időjárás, a vízkörforgás és hőmérsékletváltozás, vagy a tengerszint emelkedése, súlyos vízhiányhoz vezethet, ami amellett, hogy, komoly destabilizáló hatással lehet az országokra és régiókra, a békére, és biztonságra, tovább növeli az társadalmi egyenlőtlenségeket.
A Hetek korábbi lapszámában a témáról nagyinterjút készítettünk Alex Furman nemzetközi hírű izraeli vízkutatóval. A beszélgetést előfizetéssel ezen a linken lehet elolvasni.
A biztosok hangsúlyozták: a vízhiány Európában is nő, ezért a uniós Zöld megállapodás, -amelynek célja a klímasemlegesség elérése 2050-re az EU-ban - elő kívánja segíteni a vízi ökoszisztémák védelmét, többek között a természetes megoldások révén. A vízfelhasználás fokozott hatékonysága és a víz újrafelhasználásának előmozdítása is kiemelt téma az EU napirendjében. A vízkészletek fenntartható kezelése globális fellépést és erős nemzetközi együttműködést igényel, amelynek előnyei az egész gazdaságot és társadalmat érintik.
"Együtt kell megerősítenünk a víz valódi értékét, ez az egyik legértékesebb természeti forrás, amit mindenki számára meg kell őriznünk. Minden csepp számít"
- húzták alá az uniós tisztségviselők.
(Hetek/MTI)