Milyen optimalizációs folyamatokon ment keresztül az elmúlt 25 évben a sorozatgyártás? (x)
Milyen optimalizációs folyamatokon ment keresztül az elmúlt 25 évben a sorozatgyártás? (x)

www.imex.szerviztechnika.hu

2023. 11. 29.
Minden ipari fejlesztés alapvetően ugyanazokat a célokat szolgálja: hatékonyabbá tenni a termelést úgy, hogy közben a költségek is csökkenjenek. Az elmúlt években is számos olyan innováció született, amik segítették a sorozatgyártás optimalizálását. 

Ez egy PR cikk

Cikkünkben azonban egy kicsit visszább megyünk az időben, és az elmúlt huszonöt év legfontosabb folyamatait tekintjük át.

Automatizációs folyamatok

Amikor Henry Ford a XX. század elején felfedezte a sorozatgyártás előnyeit az autóiparban, még minden folyamatot emberek végeztek. Az elmúlt száz év azonban épp ennek ellenkezőjéről szólt: a robotok, az autonóm gépek, majd később a mesterséges intelligenciák képesek lettek egyre több feladatot önállóan elvégezni. Ennek egyenes következménye, hogy csökken a hibázási lehetőség, míg a termelési kapacitás könnyen maximumra pörgethető.

Adatvezérelt döntéshozatal

Bár bizonyos mennyiségű adat mindig is a gyártók rendelkezésére állt, az úgynevezett big data elemzés és az ebből fakadó adatvezérelt döntéshozatal egyértelműen az utóbbi negyed évszázad hozadéka. Napjainkban a fejlett számítógépek elképesztő összefüggésekre képesek rámutatni pusztán az adatok összetett elemzésével. Ez pedig segíthet a marketing, a gyártás, az értékesítés vagy akár a humán erőforrás optimalizálásában is.

Rugalmas gyártás

Néhány generációval ezelőtt a gyárak meglehetősen merev struktúrák voltak. Egyféle terméket tudtak előállítani adott kapacitásban, ezen pedig csak lassan és nehézkesen lettek volna képesek változtatni. Az új évezredben azonban a lomhaság hátrány, így manapság a rugalmas gyártás az elvárás. Vagyis az, hogy a termelést gyorsan át lehessen állítani eltérő mennyiségre, más alkatrészre, termékre. Különösen fontos a rugalmasság olyan összetett ipari berendezések gyártásakor, mint például a csavarkompresszor.

Fenntarthatóság

Egy olyan szempont, ami mellett most már egyetlen termelő vagy gyártó cég sem mehet el szó nélkül. Hiszen mindannyiunk közös érdeke, hogy a sorozatgyártás minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjon, és ne szennyezze a környezetet. Ennek szellemében kerültek az iparba új eljárások, anyagok és változott meg a vezetői szemléletmód is. A fenntarthatóság égisze alá tartozik egyebek mellett a felelős hulladékgazdálkodás és a racionális ellátási láncok kialakítása is.

3D-nyomtatás

A gyártási folyamat optimalizálásának egyik legkézenfekvőbb módja, ha a precizitást próbáljuk növelni. Pontosan ezt a célt szolgálják az olyan additív gyártási technikák, mint a 3D-nyomtatás. Ezzel az eljárással nagyban nő a rugalmasság, a hatékonyság és a késztermék tartóssága is. A 3D-nyomtatás különösen az olyan területeken jelent előnyt, ahol fontos a személyre szabott kivitelezés. Gondoljunk csak a repülőgép-alkatrészekre, a fogpótlásokra vagy akár az orvosi implantátumokra.

Globális ellátási láncok

Bár az utóbbi évek eseményei – például a koronavírus-járvány – alaposan kikezdték a globális ellátási láncok renoméját, ettől még tény, hogy fontos innovációként kerülnek majd be a történelemkönyvekbe. Elsősorban a költségcsökkentésben játszanak fontos szerepet, hiszen az alkatrészek, kiegészítők vagy akár egy gyártási know-how is az egész világról beszerezhetővé vált.

Okos gyárak

Az okos gyárak számos olyan technológiát vegyítenek, amiket fentebb már ismertettünk. Ezek kombinálásával pedig az ilyen létesítmények még magasabb szintre léphetnek a termelékenység és a költséghatékonyság terén. Hogy mi tesz egy gyárat okossá? Nos, egészen biztosan ide tartozik az adatvezérelt működés, a fejlett robotika alkalmazása, a 3D-nyomtatás vagy éppen a felhőalapú szoftverek használata.

Felhőalapú rendszerek                  

Ha pedig már szóba kerültek a felhőalapú rendszerek, akkor folytassuk is ezzel a felsorolást. A felhőtechnológiára épülő szoftverek legnagyobb előnye az, hogy bárhol és bármikor hozzáférhetők és sokkal kisebb az adatvesztés esélye. Ez pedig lényegesen rugalmasabbá, skálázhatóbbá és persze megbízhatóbbá teszi a sorozatgyártást. A felhőalapú rendszerek ma az ipar számos területén megtalálhatók az autóipartól kezdve az élelmiszerelőállításon át egészen a csavarkompresszorok gyártásáig.

Immerziós technikák

Immerziós technikák alatt olyan megoldásokat értünk, mint a kiterjesztett valóság (AR), a virtuális valóság (VR) és a kevert valóság (MR). Ezek a módszerek korábban sosem tapasztalt lehetőségeket biztosítanak a gyártási folyamatok optimalizálására, a hibák felfedésére és javítására vagy éppen az összeszerelési minőség javítására. Bár a technológia még gyerekcipőben jár, alighanem az egyik legfontosabb fejlesztésként tekintünk majd rá néhány évtized múlva. 

A dolgok internete

A dolgok internete, vagy röviden IoT (Internet of Things) egymással folyamatosan kommunikáló gépeket jelent, melyek a beépített szenzorjaikkal és érzékelőikkel állandó adatmegosztást valósítanak meg. Talán mondani sem kell, hogy milyen rálátást biztosít ez a gyártási folyamatokra és mekkora segítséget jelenthet az észszerűsítésben és a hatékonyságnövelésben.

A fejlődés nem áll meg

A sorozatgyártás optimalizálása óriási fejlődésen ment át alig néhány évtized alatt. Könnyen lehet azonban, hogy az igazi nagy ugrás még csak most következik. A mesterséges intelligencia vagy éppen a nanotechnológia ugyanis még csak most fog berobbanni a gyártásba, de hatalmas ígéreteket tartogat.

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!