Sahzia Szikander pakisztáni-amerikai művész Ruth Bader Ginsburgről mintázta a szobrokat, amelyekkel a bírónő abortuszjogokért tett erőfeszítéseinek állított emléket.
Az egyik szobrot a New York-i állami bíróság épületére helyezték olyan nagy törvényalkotók szobrait mellé, mint Mózes, Konfuciusz és Zoroaszter.
A new statue atop a New York City courthouse. The artist says it’s part of an “urgent and necessary cultural reckoning underway as New York reconsiders traditional representations of power in public spaces and recasts civic structures to better reflect 21st-century social mores.” pic.twitter.com/4IFRj7hCsf
— Andrew Beck (@AndrewBeckUSA) January 25, 2023
Az alkotó elmondása szerint ez a szobor egy “erőteljes nőt” szimbolizál, és “egyfajta ellenállást egy olyan helyen, amelyet a történelem során a patriarchális ábrázolásmód uralt”. Szikander ezzel arra utalt, hogy az ő alkotása az első olyan szobor az épületen, amely nőt ábrázol.
A “szarvakat” azért helyezte a szobrok fejére, mert ez a “korlátlan uralmát és önállóságát” fejezi ki a nőnek.
A közösségi médián azonban botrányt kavart a műalkotás: többen sátánistának titulálták, de volt olyan is, akit medúzára emlékeztetett a csápkarjai miatt.
Megkérdezték az emberek véleményét, mielőtt egy sátánista, csápkarokkal rendelkező arany medúza démont a bíróság épületére helyeztek? Ki szerint van ez rendben? És hogyan lehetne eltávolítani?”
- írta a Twitteren Vickie Paladino, a város önkormányzati képviselője.
A “Now” (Most) elnevezésű szobor júniusig marad a New York-i bíróság épületén, majd az abortuszellenesség iránt elkötelezett Texas államba szállítják, és Houstonban mutatják be.
Az alkotásból egy másik darab is készült, amelynek “Witness” (Tanú) a neve, és a New York-i Madison Square Parkban lehet megtekinteni. Ezen a szobron egy színes üvegdarabokkal ellátott, átlátszó szoknya van, amely az üvegplafon áttörését szimbolizálja.
A szobron a “havah” felirat szerepel, amelynek a jelentése urdu nyelven “levegő” vagy “atmoszféra”, de arabul és héberül az első nőre, Évára utal. A névválasztásnál Szikander mindezeket a jelentéseket figyelembe vette:
Lélegezni, levegőt adni, a narratívát megváltoztatni, helyet adni. Éva az első törvényszegő is volt, nem igaz?”
(Daily Mail / CBN News / Hetek)