Mennyibe kerül ma egy lakásfelújítás? Friss árképzési körkép (x)
Mennyibe kerül ma egy lakásfelújítás? Friss árképzési körkép (x)

Fotó: freepik.com

2025. 04. 17.
A lakásfelújítás gondolata egyszerre csábító és riasztó. A végeredmény egy kényelmesebb, korszerűbb otthon, de az odáig vezető út komoly anyagi és szervezési kihívásokat tartogat. Az elmúlt években az építőanyagok ára és a munkadíjak is jelentősen emelkedtek, így nem árt alaposan átgondolni, mikor és milyen mértékű felújításba vágunk bele. A következőkben áttekintjük, mire érdemes figyelni, milyen költségekkel számoljunk és hogyan spórolhatunk anélkül, hogy a minőség rovására menne a beruházás.

Ez egy PR cikk

Mikor és miért éri meg lakásfelújításba kezdeni?

Tucatnyi okból kezdhetünk lakásfelújításba: már nem tetszik a hangulata, esetleg régiek a csempék vagy bármilyen más okból megérett a helyzet a felújításra. Egy korszerűsített fűtési rendszer vagy szigetelés hosszú távon jelentős rezsicsökkenést eredményezhet. Ugyanígy indokolt lehet a felújítás, ha eladás előtt állunk – egy igényesen kialakított lakás piacképesebb, valamint magasabb áron értékesíthető. A legkedvezőbb időszak általában a tavasz és a nyár, amikor az időjárás is kedvez a munkálatoknak, különösen, ha kültéri munkák is várhatók, esetleg homlokzati állvány használata is indokolt az építkezés során.

Milyen költségekkel kell számolni?

A lakásfelújítás ára jelentősen eltérhet a munka típusától és mértékétől függően. Egy kisebb konyhafelújítás ára akár 1-2 millió forintnál is megállhat, míg egy teljes körű, 60-70 négyzetméteres lakás teljes korszerűsítése elérheti a 8-12 millió forintos nagyságrendet. Az árakban nagy szerepet játszik a munkadíj, ami jelenleg egyre magasabb a szakemberhiány miatt. Emellett a zsalu, a burkolatok, a szaniterek, festékek és más anyagok beszerzése is súlyos tételeket jelent. Ne feledkezzünk meg a rejtett költségekről sem – a bontás, elszállítás vagy engedélyeztetési díjak könnyen megnövelhetik a végső összeget.

Mitől függnek az árak?

A felújítási költségeket több tényező befolyásolja. Az egyik legfontosabb az anyagminőség, az olcsóbb, gyengébb minőségű termékek ugyan csökkenthetik a kezdeti kiadásokat, de hosszú távon gyakrabban igényelhetnek cserét vagy javítást. A munkadíjak terén is jelentős különbségek lehetnek. Egy tapasztalt, megbízható mester magasabb áron dolgozhat, de cserébe gyorsabb és precízebb munkát végez. Az olyan elemek, mint a homlokzati állvány bérlése vagy speciális gépek használata (pl. zsalu támaszok, betonkeverők) szintén növelik az árat.

Hogyan lehet optimalizálni a kiadásokat?

A költségek kordában tartásának kulcsa a pontos tervezés. Célszerű már a legelején részletes költségvetést készíteni, és több kivitelezőtől árajánlatot kérni. Érdemes utánanézni, milyen állami vagy önkormányzati támogatások érhetők el energetikai korszerűsítésre vagy lakásfelújításra. Az is segíthet, ha bizonyos munkálatokat – például bontás, előkészítés – saját magunk végzünk el, persze a megfelelő óvatossággal. Emellett hasznos lehet nagyobb tételben vásárolni az anyagokat, kihasználni az akciókat, szezonvégi leárazásokat.

A jól megtervezett és kivitelezett munkálatok nemcsak kényelmesebbé, de értékesebbé is teszik otthonunkat, akár saját használatra, akár a jövőbeni értékesítés céljából újítjuk fel.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!