Két EU-s diplomata tájékoztatása szerint ez a tagállam nem más, mint Magyarország, tudta meg a Portfolio.
A közleményre azután került sor, hogy az uniós nagykövetek tegnapi találkozóján egyeztették álláspontjukat több témában is. Ennek során a tagállamok többsége azt az álláspontot képviselte a „gender-ügyek” kapcsán, hogy azok előmozdítása érdekében az EU-nak támogatnia kell egy „befogadó” nyelvezet használatát a COP15 ENSZ biológiai sokféleségről szóló montreali tárgyalásain.
A céljuk ezzel az, hogy minden nemre „a maga sokféleségében” lehessen hivatkozni – tértek ki rá a csehek a levélben. A szóban forgó nyelvi újítások lényegében kiszélesítik a „nem(iség)” definícióját, hogy el lehessen hagyni a férfi-nő kategóriákat, hogy még „sokszínűbb” legyen a „nemek skálája”.
Magyarország a találkozón azonban közölte a nagykövetekkel, hogy az efféle nyelvezet számára elfogadhatatlan, számolt be róla az egyik uniós diplomata.
A magyar ellenvélemény miatt a tárgyaláson az EU nem tudott egységes álláspontot kialakítani a kérdésben a COP15-ön, s emiatt „az EU elvi (kérdésekben megjelenő) globális vezetése veszélybe került” – írták levelükben a csehek.
„Az EU mint a nemek közti egyenlőség egyik legerősebb szószólójának hitelessége megőrzése érdekében nem szabad hallgatnia erről a kérdésről Montrealban.”
A Politico információi szerint a tanácskozáson összesen 13 tagállam adott hangot aggodalmának „a genderfogalom aláásására tett kísérletek” miatt.
(Politico / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.