„Laborkörülmények között igazoltuk azt, hogy
az orrcsepp az azelasztin-hidroklorid hatóanyaga révén képes lehet a fertőzést, a vírus szaporodását megállítani, sőt azokat a sejteket, amiket kezeltünk vele, meg is védte a vírusfertőzéstől.
Németországban még hátravan a harmadik klinikai tesztfázis, és úgy látszik, hogy emberben is működni fog, tehát ez egy ígéretes szer”
- fogalmazott a Heteknek adott interjúban Kemenesi Gábor.
Korábban lehetett hallani arról is, hogy a Pécsi Tudományegyetem virológusai az osztrákokkal közösen fejlesztenek egy koronavírus elleni vakcinát. Erről a projektről a kutató elmondta, hogy mivel időközben többféle vakcina is elérhetővé vált világszerte, és a óriási a gyártási kapacitás is, ez
a fejlesztés „okafogyottá vált, bár kutatási szempontból továbbra is érdekes”.
Ugyanakkor – tette hozzá – esély nyílhat arra, hogy az mRNS vakcinák gyártása Magyarországon is lehetővé váljon: igyekeznek hazahozni az mRNS-vakcinatechnológia tudástranszferét.
„Ugyanis az mRNS-vakcina gyártásához egy sor különböző kutató elme kell: fehérjebiológus, modellező, virológus és sok más szakértő. Most itthon hozzuk létre ennek a tudományos hálózatát” – mondta Kemenesi Gábor.
A víruskutató a koronavírus-járvány negyedik hulláma kapcsán hangsúlyozta: alapvetően tőlünk függ, hogy ennek milyen lefolyása lesz.
„Még sok az oltatlan ember, ők különösen veszélyeztetettek, megtölthetik a kórházakat, és előállhat megint egy olyan helyzet, amit senki nem szeretne látni”
– jegyezte meg Kemenesi Gábor, hozzátéve, hogy az oltás felvétele mellett a maszkviselés is segíthet a járvány leküzdésében.
Kemenesi Gáborral hosszabb interjút is olvashat a Hetek legfrissebb számában.