A kutatók több száz, mintegy 1200 éves, színes textildarabra, valamint távol-keletről származó tárgyra leltek ásatásokon a nemzetközi kereskedelmet biztosító ősi „izraeli selyemúton”.
Ez a „selyemút” azonban eltért a hagyományos útvonalaktól: Izrael északi részétől délre haladt az illatszereket szállító utak mentén, átszelte az Arava-sivatagot, majd csatlakozott az Izrael földjén észak-déli irányban áthaladó, és a földközi-tengeri kikötőkhöz tartó utakhoz - nyilatkozta az ásatásokat vezető Bar-Oz professzor.
Felfedeztek olyan bonyolult szövésű textileket is, amilyeneket a mai napig készítenek Iránban és más közép-ázsiai országokban a szőnyeggyártásban. Az anyagok színei is kiválóan fennmaradtak az eltelt évszázadok ellenére: a kék indigóból nyert árnyalatai, a pirosak és a barna szín változatai.
Cotton and silk #fabrics from about 1,300 years ago found in the #Arava are evidence of ancient trade from the Far East, through Israel and Europe, according to archaeologists at the University of Haifa who are leading the #excavation.https://t.co/RvhKitRWbu
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) January 19, 2023
„Ez volt az áruk Kínából Európába szállításának fő szárazföldi kereskedelmi útvonala, mely Indián, a Közel-Keleten és Egyiptomon haladt keresztül. A megtalált termékek és a kereskedelmi távolságok globális folyamatokról tanúskodnak a Közel-Keleten az időszámításunk szerinti első évezred végén” - tette hozzá a régész.
Minderre egy egykori szemétdomb feltárása alapján következtetnek, amelyből megismerhetőek a helyi lakosok és az ősi karavános kereskedők mindennapjai, és a keletről oda-vissza szállított egzotikus áruk is.
Az i.sz. 7-8. századi szemétmaradványokban textildarabokat, ruházati- és higiéniai cikkeket is találtak, például fülpucoló botokat, kötszereket, bőrpántokat, zoknit, cipőtalpat, fésűt, valamint játékkockákat. A textíliát a régi korokban újra és újra felhasználták, egészen addig, amíg el nem foszlottak.
A leletek között számos import termék volt, benne Indiára jellemző dekoratív mintázatú szövetek, Kínából származó selyem, amelyeket korábban ebből az időszakból nem találtak Izraelben”
- mondta az IAA textilszakértője.
A maradványok gazdagsága és bősége jelentős keresletről tanúskodik a keleti luxustermékek iránt - tette hozzá Orit Shamir.
(MTI / Jerusalem Post / Hetek)