Ahogy arról beszámoltunk, az Egyesült Királyságban több városi tanács is imamentes övezetté alakította az abortuszklinikákat, így a közterületvédelmi törvény értelmében nem lehet tiltakozni, kihangosítva beszélni, szórólapokat osztogatni, plakátokat kihelyezni vagy hallhatóan imádkozni az intézmények 150 méteres körzetében, és tilos beszélgetést kezdeményezni a terhességmegszakítást végző klinikákra érkező nőkkel.
Isabel Vaughan-Spruce, egy brit életpárti szervezet igazgatója és aktivistája évek óta vesz részt abortuszellenes demonstrációkban, több alkalommal felszólalt a terhességmegszakítások ellen, és 6 éve BBC-riport is készült vele, melyben elmondta, hogy társaival együtt miért imádkoznak az abortuszklinikák előtt.
A hitem központi részét képezi annak, aki vagyok, ezért időnként megállok vagy elsétálok egy-egy abortuszklinika mellett, és imádkozom. Ez egy olyan dolog, amit körülbelül 20 éven át minden héten megtettem. Imádkozom a barátaimért, akik megtapasztalták az abortuszt, és azokért a nőkért is, akik azon gondolkodnak, hogy elvégeztessék a beavatkozást”
- mondta Vaughan-Spruce.
Az aktivistát nemrégiben letartóztatták, majd néhány nappal később vádat is emeltek ellene, mert több alkalommal megszegte a közterületvédelmi törvényt. Vaughan-Spruce-t azután kérdezték ki a rendőrök, hogy valaki figyelte az utcán, majd értesítette a hatóságokat, hogy arra gyanakszik, hogy a nő „gondolatban” imádkozik.
A rendőrök előállították, megmotozták, és kikérdezték az aktivistát, majd fotókat mutattak neki, melyeken ő szerepelt, ahogy az abortuszklinika előtt áll, és azt kérdezték tőle, hogy imádkozott-e. Vaughan-Spruce azt felelte, hogy nem tudja egyértelműen felidézni, hogy azokban a pillanatokban mire gondolt éppen, de „előfordulhat”, hogy imádkozott.
„Végtelenül méltatlan dolog, hogy megmotoztak, letartóztattak, és kikérdezett a rendőrség, majd vádat emeltek pusztán amiatt, mert a gondolataimba elvonulva imádkoztam. A cenzúra-zónák a zaklatás tilalma miatt lettek kijelölve, de a zaklatás amúgy is illegális volt. (…) Amit viszont én tettem, az nem is állhatna távolabb az ártalmas dolgoktól: a gondolati- és vallásszabadsághoz való jogomat gyakoroltam, a gondolataim magányában” - mondta Vaughan-Spruce.
A nőt képviselő Szövetség a Szabadság Védelméért (ADF) jogvédő szervezet azért folytat kampányt, hogy a közterületvédelmi törvény alapján ne lehessen szankcionálni a keresztényeket a meggyőződésük és a gondolataik miatt, és felháborítónak tartják, hogy az életpárti aktivistával úgy bántak, mintha erőszakos bűnöző lett volna.
„Egy fejlett demokráciában meg kellene tudni különböztetni a bűnözői magatartást és az alkotmány védelme alatt álló jogok békés gyakorlását” – mondta Jeremiah Igunnubole, a brit jogvédő szervezet jogtanácsosa.
Vaughan-Spruce-nak februárban kell majd bíróság elé állnia, és addig azzal a feltétellel helyezték szabadlábra, hogy nem léphet kapcsolatba egy katolikus pappal, aki szintén életpárti tevékenységet végez. Ezt a feltételt később törölték a hatóságok, de a nő számára továbbra is tiltva van, hogy imádkozzon a közrendvédelmi törvény hatálya alá eső helyszíneken.
(ADF UK / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.