A béketervet Trump Ukrajnáért és Oroszországért felelős különleges képviselője, Keith Kellogg mutatná be a szövetségeseknek a február 14-16 között megrendezett rendezvényen, egy héttel azelőtt, hogy a háború átlépné a hároméves határt.
A terv elemei közé tartozhat a konfliktus esetleges befagyasztása és az orosz erők által megszállt területek bizonytalanságban hagyása, miközben biztonsági garanciákat nyújtanak Ukrajnának, hogy Moszkva ne tudjon újra támadni.
A lap forrásai szerint Kellogg várhatóan még ebben a hónapban Kijevbe és az Európai Unió más országaiba látogat. Mindeközben Zelenszkij azt tervezi, hogy a müncheni konferencia után az Öböl-térség több országába is elutazik.
Kellogg jelezte, hogy az USA szeretné, ha Ukrajnában a tűzszünet után választásokat tartanának, míg Trump azt képviselte, hogy az amerikai támogatásért cserébe a kritikus ásványkincsekhez való hozzáférés része lehet a rendezésnek. Az amerikai elnök masszív szankciókkal is megfenyegette Moszkvát, ha nem bocsátkozik tárgyalásokba.
Ukrajna legfőbb prioritása végső biztonsági garanciaként a NATO-tagság, melyről Kijev elismerte, hogy rövid távon valószínűtlen. Volodimir Zelenszkij elnök a héten kijelentette, hogy nyitott a választásokra a háború befejezése, és a hadiállapot feloldása után.
Az ukrán elnök legfőbb tanácsadója, Andrij Jermak a héten tárgyalt Michael Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval, míg Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője szerint az amerikai és az orosz ügynökségek közötti kapcsolatok intenzívebbé váltak.
Mind Putyin, mind Zelenszkij jelezte, hogy Trump tervének közeledtével enyhült a korábbi ellenállásuk az egymással való tárgyalással kapcsolatosan, és Piers Morgan televíziós műsorvezetőnek adott kedden késő esti interjújában Zelenszkij megismételte, hogy kész tárgyalni Putyinnal a háború befejezéséről, ukrán partnerei jelenlétében.
(Bloomberg/Hetek)