Átmenetileg lakhatatlanná vált nyolc családi ház a vasárnapi erős szél okozta károk miatt, az azokban élő 34 embert rokonok fogadták be.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, Mukics Dániel közleménye szerint a szeles idő miatt vasárnap 1654 esethez riasztották a tűzoltókat, akik 192 helyszínen hétfő reggel is folyamatosan dolgoztak a károk felszámolásán. A legtöbb dolguk Pest megyében és Budapesten volt. Kárt csak Baranya megyében nem okozott a vihar.
A legtöbb helyen letört faágak, kidőlt fák adtak munkát a tűzoltóknak. Sok fa utakra, házakra, melléképületekre, kerítésekre, autókra és elektromos vezetékekre dőlt.
A riasztások harmada épületkárok, magasból lógó cserepek, bádoglemezek, reklámtáblák, ledőlt kémények miatt érkezett, néhol közlekedési jelzőlámpákat is leszakított a szél - írta a szóvivő az MTI-nek.
Tudatta: a szél 273 épületben okozott kárt, magánházak és több templom, kórház, orvosi rendelő és egyéb középület tetejét is megrongálta.
A Győr-Moson-Sopron megyei Beleden a szél megbontotta egy családi ház tetejét, amelyből egy leszakadt darab az udvaron tartózkodó emberre esett.
Az OKF a károk felmérését javasolja a lakóingatlanok körül és azt kéri, hogy a leszakadt elektromos vezetéket, sérült közműveket, veszélyesen megdőlt fákat a 112-es segélyhívón jelentsék be.
Jelentős késések alakultak ki a vasúton és számos szolgáltatásban kimaradást okozott az erős szél.
A szeles időjárás több helyen is megrongálta a vasúti felsővezetéket, emiatt jelentős, 60-100 perces késésekkel, vonatkimaradásokkal, több szakaszon is pótlóbuszos közlekedéssel kellett számolniuk a vasárnap este is a vonattal utazóknak.
Több vonalon a viharos erejű szél miatt korlátozták a vonatok sebességét a vezetékszakadások és áramszedőtörések megelőzése érdekében.
Országszerte több helyen vezetékszakadást, Kecskemét és Albertirsa környékén pedig a szolgáltatásban is kimaradást okoztak a viharban villamos hálózatra dőlő fák és leszakadt ágak az MVM Démász Áramhálózati Kft. területén.
Szintén a vihar rongálta meg a Tatabánya és Oroszlány közötti magasfeszültségű távvezetéken futó optikai gerinchálózatot, emiatt mintegy 3500 felhasználó nem fér hozzá a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. mobil- és vezetékes telefon-, internet-, valamint kábeltelevízió-szolgáltatásaihoz Oroszlányban.
Viharos széllökések nehezítették a közlekedést Fertőszentmiklós, Csorna és Győr térségében, a Bakonyban, Pest megye északi és keleti területein, Fejér megye keleti részén, valamint Szántód és Paks közelében, a Mátrában, továbbá Balassagyarmat, Heves, Szolnok és Gyomaendrőd környékén. (Az M3-as autópályán olyan porvihar alakult ki Hatvan térségében, hogy az ember nem tudta eldönteni, a Mad Maxben vagy a Dűnében érezze-e magát inkább” – kommentálta az alábbi videót a Telex.)
A hegyvidéki utakon és a mellékutakon bárhol lehet letört faágakra vagy kidőlt fákra számítani.
Megdőlt az országos napi szélrekord vasárnap: Budapesten, a János-hegyen orkán erejű, óránkénti 127 kilométeres széllökés is előfordult - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn a honlapján. Azt írták: a korábbi napi szélrekordot 1979-ben Budapest-Örsöd állomáson mérték 112 kilométer/órás erősséggel. A vasárnapi viharos szelet egy Európa északi térségében elhelyezkedő viharciklonhoz kapcsolódó hidegfront átvonulása okozta Magyarországon.
A legerősebb széllökéseknek a meteorológiai szolgálat közösségi oldalán közzétett listájába csak óránkénti száz kilométeres sebességet meghaladó értékek kerültek; a szél csak éjszaka mérséklődött. A János-hegyi rekordon kívül például a siófoki kikötőben óránkénti 119,5 kilométeres, a Bakonyban, a Kab-hegyen 114,8 kilométeres, a kecskeméti repülőtéren 112,3 és 109,8 kilométeres, Kékestetőn 109,4 kilométeres, a Börzsönyben, a Nagy-Hideg-hegyen 108,7 kilométeres, Ferihegyen szintén 108,7 kilométeres, a szentesi repülőtéren 108,7 kilométeres, Kakucson pedig 106,6 kilométeres széllökéseket mértek.
Dániában emberéletet is követelt a hétvégi vihar, amely Skandinávia több területén utcák elárasztásához, közlekedési fennakadásokhoz és áramkimaradáshoz is vezetett derül ki a helyi hatóságok vasárnapi közléseiből. Dánia középső részén egy 78 éves asszony halálos sérüléseket szenvedett, amikor a heves szél miatt magával rántotta egy ajtó, amelyet éppen kinyitott. Svédország és Dánia hatóságai is riasztásokat adtak ki az orkánerejű szél és az áradások miatt. A két országot összekötő Öresund hidat több órára lezárták. Svédországban azt is kérték az autósoktól, hogy csak szükséges esetben induljanak útnak. Az ország déli és középső részében több ezren hosszabb ideig áram nélkül maradtak a vihar miatt.
(Hetek / MTI)