A kutatók megállapították, hogy a “hosszú covidnak” nincs statisztikai összefüggése azzal, hogy a betegek korábban megfertőződtek a vírussal, hanem másfajta vírusok is okozhattak hátramaradó tüneteket.
A vírusok mellett a magány, az elszigeteltség és a kevés fizikai aktivitás együtt járult hozzá ahhoz, hogy sokan még hónapokkal a betegség lefolyása után is tüneteket tapasztaltak.
A felméréshez a covidon átesett több mint 380 fiatal állapotát hasonlították össze fél éven át 85 olyan 12-25 év közötti fiataléval, akik bizonyítottan nem fertőződtek meg a pandémia során.
Érdekes módon a covidon átesett fiatalok 48,5 százaléka, és a meg nem fertőzötteknek a 47,1 százaléka szenvedett “poszt-covid” tünetektől.
A kutatók megállapították a vizsgálatok során, hogy a hosszú-covid kialakulásában szerepe volt annak, hogy a betegség során mennyire voltak súlyosan a tünetek, hogy magányos, kimerült, érzelmileg leterhelt volt-e a páciens, illetve hogy mozgásszegény életmódot folytatott-e.
Ezek a következtetések arra utalnak, hogy ebben a korcsoportban a tünetek megmaradása más okokra vezethető vissza, mint a covid-fertőzés, és ez kétségbe vonja a WHO poszt-covidra vonatkozó definíciójának a hasznosságát is”
- írták a kutatók.
Korábban már több felmérésben is arra a következtetésre jutottak szakemberek, hogy a távolságtartás, a lezárások és a karanténkötelezettség miatt sokan szenvedtek érzelmi-mentális terhektől, ezeket pedig nem a covid maga okozta.
(Israel National News / Hetek)