A Mauna Loa vasárnap éjszaka tört ki, és hamuval borította be a környező térséget. A hawaii vulkánfigyelő szolgálat tájékoztatása szerint a kitörés egyelőre nem fenyegeti a vulkánhegy lábánál élőket - írja az MTI. A szervezet ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy
amennyiben a kitörés folytatódik, a lávafolyam felgyorsulhat, és elérheti a hegy alsóbb régióit.
Az állam turisztikai hatóságának közösségi oldalán szintén az olvasható, hogy a fokozott vulkáni tevékenység nem fenyegeti a hegy lejtőjén tartózkodókat, és a légi forgalomra sem jelent veszélyt. Az amerikai meteorológiai szolgálat Honoluluban működő irodája azt közölte: egyelőre arra számítanak, hogy kevesebb mint egy centiméter hamu boríthatja be a sziget egyes részeit.
Mauna Loa eruption hawaii right now pic.twitter.com/uQz5OXwTg2
— kelly (@MAGAHAWAII) November 28, 2022
Azt javasolták ugyanakkor a légzőszervi megbetegedésben szenvedőknek, hogy maradjanak zárt helyen, illetve felhívták a figyelmet arra, hogy a vulkáni hamu kárt tehet a növényzetben, veszélyes az állatokra, és károsíthatja az elektronikai berendezéseket, járműveket is.
A Mauna Loa vulkán kitörésének az elmúlt hónapokban voltak előjelei: június óta megsokszorozódott a napi földrengések száma a vulkánhegy térségében - szeptember végén voltak napok, amikor több mint 100 rengést regisztráltak -, aminek nyomán Hawaii polgári védelmi ügynöksége figyelmeztetést is kiadott.
A vulkán a geológiai feljegyzések szerint 1843 óta 33 alkalommal tört ki, legutóbb 1984-ben. A most véget ért 38 éves szünet volt a leghosszabb csendes periódusa.
A Mauna Loa a világ legnagyobb aktív vulkánja. Krátercsúcsa mintegy 35 kilométerre fekszik egy kisebb vulkántól, a Kilaueától, amely 2018-ban működésbe lépett, és a kifolyó láva 700 otthont elpusztított.
Közben vulkánkitörés kezdődött a közép-amerikai Salvador keleti részén is. A helyi környezetvédelmi minisztérium megfigyelőközpontja robbanásokat jelentett a fővárostól, San Salvadortól mintegy 135 kilométerre keletre fekvő Chaparrastique tűzhányó központi kráterében. A vulkánkitörés intenzitása a 0-tól 8-ig terjedő skálán 1-es fokozatú volt.
A kitörés vasárnap kezdődött, amikor a vulkán sziklát és hamut lövellt ki a kráter körüli területekre. Sérültekről egyelőre nem érkezett jelentés.
Luis Alonso Amaya, a polgári védelem igazgatója elmondta, hogy három településen riadókészültség van érvényben. A hatóságok 26 óvóhelyet készítettek elő, amelyek több mint tízezer ember befogadására alkalmasak. Felállítottak egy parancsnoki központot is, amely a legfrissebb információkat szolgáltatja a vulkán tevékenységéről. A biztonsági zónát a krátertől számított 6 kilométeres sugarú körre terjesztették ki.
A valaha mért legnagyobb volt a januárban Tonga mellett történt vulkánkitörés egy új-zélandi tudósok vezette kutatócsoport hétfőn közzétett eredményei szerint. A Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vulkán a tenger fenekén tört ki mintegy 200 atombomba erejével. A kitörés okozta, 15 méteres hullámokat keltő cunami a csendes-óceáni királyságban házakat pusztított el és legalább három ember halálát követelte. A természeti katasztrófa a tenger fenekén húzódó kommunikációs kábelekben is kárt tett, hetekre elzárva Tongát a külvilágtól, ami az áldozatoknak nyújtandó segítséget is késleltette.
(Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.