Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Morgan Ortagus kijelentette, a bezáratás „az amerikai szellemi tőke és Amerika magán információinak” védelmében történt. Hozzátette: a Bécsi egyezmény kimondja, hogy a diplomatáknak
„tisztelniük kell a befogadó állam törvényeit és szabályrendszerét, illetve kötelességük nem beleavatkozni az állam belügyeibe”
Azt nem árulta el, vajon a houstoni konzulátus eleget tett-e a feltételeknek, de nyilatkozatából sejthető, hogy nem.
A kínai külügyminisztérium az amerikai fél egyoldalú politikai provokációjának nevezte a bezárási felszólítást, amelynek teljesítésére ráadásul szűkös határidőt, 72 órát szabtak: a Houstonban állomásozó kínai főkonzulátusnak helyi idő szerint péntek délután 4 óráig minden tevékenységét fel kell függesztenie.
A Houston Chronicle című amerikai lap a helyi rendőrségre hivatkozva arról számolt be, hogy a hatóságoknak a bejelentés utáni kedd éjszaka tűzriasztás miatt kellett kivonulniuk a houstoni kínai főkonzulátus épületéhez, ahol szemtanúk szerint az udvaron elhelyezett kukákban papír dokumentumokat égettek.
Vang Ven-pin, a kínai külügyi tárca szóvivője szerint a konzulátus sormális keretek között működik továbbra is, magát a konzulátust azonban a helyi média nem tudta megszólaltatni az ügyben.
This video shared with us by a viewer who lives next to the Consulate General of China in #Houston shows fire and activity in the courtyard of the building.
— KPRC2Tulsi (@KPRC2Tulsi) July 22, 2020
DETAILS SO FAR: https://t.co/2cOeKoap96 pic.twitter.com/0myxe6HIlC
Kína szerint az Egyesült Államok lépése a nemzetközi jogba ütközik, valamint megsérti a két ország között érvényben lévő konzuli megállapodást. A kínai külügyi tárca szerint az elmúlt időszakban Washington lejárató kampányt folytat Kína ellen, amelynek részeként az Egyesült Államokban állomásozó kínai diplomatákat, valamint ott tanuló kínai diákokat zaklat.
Peking súlyosan elítélte az általa megalapozatlannak tartott döntést, és
annak azonnali visszavonására szólított fel Washingtont, ellenkező esetre pedig ellenlépéseket helyezett kilátásba.
A lépés nem sokkal azután történt, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium két kínai hekkert megvádolták, hogy több száz globális célpont üzleti titkait lopták el, és a közelmúltban a COVID-19 kezelések és oltások fejlesztésében részt vevő amerikai vállalatok sebezhetőségét vizsgálták.
Az Egyesült Államok és Kína kapcsolatait tovább rontotta a koronavírus-járvány, a feszült kereskedelmi kapcsolatok és a Peking azon lépése, hogy nagyobb ellenőrzéshez jusson Hongkong felett.
Kínának az Egyesült Államokban a houstoni konzulátus mellet Chicagóban, Los Angelesben, New Yorkban és San Franciscoban vannak még képviseletei, illetve Washington D.C.-ben nagykövetsége. Kérdés, hogy a hidegháborús viszony felé vezető úton még meddig tudnak tovább működni, és mikor jutnak a houstoni sorsára.
Vang emlékeztette Amerikát, számoljon azzal, hogy jóval több diplomáciai missziója és munkatársa van és dolgozik Kínában, mint nekik az Egyesült Államokban.
„Amennyiben az USA ezen a helytelen ösvényen halad tovább, mindenképpen válaszolni fogunk.”
(Click2Houston, Houston Chronicle)