A kutatásban több mint ezer brit gyülekezet látogatottságát vizsgálták meg 2019 és 2022 között, és az derült ki, hogy tavaly 22 százalékkal csökkent az istentiszteleteken való személyes részvételi arány 2019-hez képest.
Sok gyülekezetben még csak most értek el a korábbi személyes látogatottsági szint feléhez, és csak sokkal kevesebb esetben duplázódott meg vagy történt még nagyobb növekedés a látogatottságban”
- áll a tanulmányban.
Tavaly októberben 14-24 százalékkal csökkent a brit istentiszteletek száma 2019-hez képest, vagyis a hívők személyes jelenlétében azért is tapasztalható visszaesés, mert kevesebb lehetőségük van a közösségi életben való részvételre, és ez különösen a vidéki kistelepüléseken probléma.
A kutatás szerint a gyülekezetek nem azért nem tudtak még helyreállni teljesen a pandémia hatásaiból, mert ne lenne igény vagy érdeklődés a hívők részéről. A kisebb látogatottság oka azonban nemcsak a személyes megjelenést megkövetelő istentiszteletek számának a csökkenése, hanem az online közvetítések ritkábbá válása vagy megszüntetése is.
“Azoknak a gyülekezeteknek az esetében, amelyek továbbra is online vannak, szinte ugyanakkora az online látogatottság aránya, mint 2021-ben volt, tehát úgy tűnik, hogy ahol megszüntették az online jelenlétet, ott legalább a részvevők egy részét meg tudták volna tartani, ha ezt folytatták volna” - állapították meg a kutatók.
A csökkenés másik oka, hogy a covid során a szolgálatban kifáradt egyházi vezetőknek nem maradt energiája arra, hogy később is tovább folytassák a régi és az új típusú szolgálatokat is.
A kutatás készítői szerint a megoldás az lehet, ha a gyülekezetek figyelembe veszik a “változó keresletet”, és ahelyett, hogy feladnák az online közvetítéseket, inkább fejlesztéseket hajtanának végre, hogy ne legyen olyan vidéki település, ahol legalább hetente egyszer ne tudnának a hívők részt venni istentiszteleten.
(Christian Today / Hetek)