A sziget püspöksége azzal vádolta a képviselőket, hogy "a legmélyebb lelki és erkölcsi hibát" követték el, amikor február 15-én támogatták a törvényjavaslatot.
"Ez a két képviselő nem tekintheti magát az egyház aktív tagjának" - áll a püspökség közleményében.
"Felszólítjuk őket, hogy bánják meg vétkeiket".
Ennek elmulasztása - tette hozzá a püspökség - automatikusan azt eredményezi, hogy a törvényhozókat kizárják a keresztény áldozás szertartásából és más egyházi eseményekből.
Görögország lett a világ első ortodox keresztény országa, amely az azonos neműek házasságát engedélyező törvényt fogadott el, amikor a múlt hónapban 175 képviselő megszavazta a reformot.
A miniszterelnök, Kyriakos Mitsotakis által támogatott törvény a szülői jogok elismerését a meleg párokra is kiterjesztette, bár nem tette lehetővé számukra, hogy béranyaság útján vállaljanak gyermeket.
Mitsotakis azonban kemény bírálatokkal szembesült az ortodox egyház részéről. Vezető egyházi személyiségek azzal érveltek, hogy
a törvény a görög család és társadalom széteséséhez vezethet.
Jelezve, hogy ütközőpályára került a kormánnyal, az egyházat irányító testület, a Szent Szinódus bejelentette, hogy a március 24-i ortodox vasárnapot - a keleti ortodox naptár egyik legszentebb napját - ünneplő istentiszteletet nem a hagyományoknak megfelelően a fővárosi székesegyházban, hanem egy kisebb templomban tartják, ahová az elnök, Katerina Sakellaropoulou nem kapott meghívást.
Ieronymosz és más zsinati tagok azt is világossá tették, hogy elutasítják az elnök meghívását az ugyanezen a napon tartandó étkezésre, amelyen általában az ország világi és szellemi vezetői vesznek részt.
Az egyik klerikus elárulta, hogy az érsek "elkeseredett" a hír hallatán, miszerint Sakellaropoulou a szavazást követően egy LGTBQ+ közösség egyik tagjának tulajdonában lévő étteremben vett részt egy ünnepi vacsorán a kormánytisztviselőkkel.
Ambrosios püspök nyílt levelében Mitsotakis és a törvényt támogató parlamenti képviselők kiátkozására szólított fel, mondván: "Ortodox egyházunk ostrom alatt áll... Forradalmat kell kiáltani mindazok ellen, akik felhígítják Isten törvényét.
Ennek az erkölcsi bűnténynek a főszereplőjét, Görögország miniszterelnökét és a görög parlament 175 képviselőjét ki kellene kiátkozni"."
(Guardian/Hetek)