A holland parlament többsége tavaly februárban törvényjavaslatot terjesztett elő, amely betiltaná a gyakorlatot, és akár 22 500 eurós (kb. mintegy 8,8 millió forint) bírságot vagy egy év börtönbüntetést helyezne kilátásba az elkövetők számára. A képviselők szerint a javaslat célja a gyermekek és a kiszolgáltatott felnőttek védelme volt a terápia hatásaitól.
Az államtanács, amely minden hatályba lépő törvényjavaslatot megvizsgál, azon az állásponton van, hogy, "megérti a tiltás indoklását, de felhívta a figyelmet, hogy a terápiát gyakran szigorú keresztény közösségekben végzik".
Azt is megkérdőjelezte, hogy a törvényjavaslat hogyan tesz majd különbséget azok között, akiket terápiára kényszerítenek, vagy akik önkéntesen folyamodnak ehhez a "módszerhez". Az államtanács szerint továbbá a terápia betiltását jogilag nem lehetne megvalósítani mivel a terápiát végző "szakemberek" egyszerűen másként írnák le a kezelés módszereit, folyamatát.
Arra is rámutatott, hogy a kényszerterápia elbírálása a diszkrimináció és a kényszerített orvosi beavatkozás elleni törvények hatálya alá tartozik.
Egy felmérés szerint Hollandiában körülbelül 15 szervezet és magánszemély folytat reorientációs terápiát, ezek többsége pünkösdista, baptista és evangélikus gyülekezetekben zajlik.
2020-ban az ENSZ az ilyen fajta terápiák globális betiltását szorgalmazta. A szakértők szerint az eljárás hatékonyságának nincs tudományos alapja.
(MTI / Hetek)