Putyin beszédét azzal kezdte, hogy kiemelte:
„hazánknak egy nehéz, mérföldkőnek számító időszakában tartom ezt a beszédet, amikor a világunk drasztikus változásokon megy keresztül”.
Ezek „a történelmi események határozzák meg országunk jövőjét... s mindannyiunknak hatalmas felelőssége van”.
Az elnök beszédében szokásosan elismételte, hogy Oroszország megpróbálta békés úton rendezni a konfliktust a donbász térségében. Ugyanakkor a Nyugat béke iránti elkötelezettsége „csalásnak”, „kegyetlen hazugságnak” bizonyult.
A háború békés rendezése kapcsán problémaként említette, hogy Kijev biológiai és nukleáris fegyvereket próbált begyűjteni más országoktól. És bár Moszkva – elmondása szerint – mindent elkövetett annak érdekében, hogy békés megoldást találjanak, titokban egy egészen más forgatókönyv volt készülőben Nyugaton. Szerinte a nyugati hatalmak „csak húzták az időt, és eközben pedig szemet hunytak a politikai merényletek fölött” - mondta.
„Szeretném megismételni: ők a hibásak a háborúért, mi csupán annak megfékezése érdekében mozgósítjuk erőinket.”
Történelmi vonatkozásokat említve kifejtette, hogy szerinte az 1930-as években a Nyugat „nyitotta meg az utat” a nácik hatalomátvétele előtt, de mint utalt rá, már a 19. századtól kezdőden próbálták elszakítani Oroszországtól „történelmi földjeit” – „amit ma Ukrajnának neveznek”. Vagyis nem Ukrajnával, és nem is nácikkal kezdődött a földért vívott harc.
Szerinte most „minden megismétlődik”.
A Nyugat finanszírozta a 2014-es ukrajnai forradalmat is, amely megdöntötte a regnáló oroszbarát kormányt. Ez szerinte „russzofóbiát és szélsőséges nacionalizmust szült” Ukrajnában, ami nem áll meg a határoknál:
„A Nyugat egy lokális konfliktust akar globálissá tenni.”
Szerinte az USA és a NATO egymás után hozott létre katonai bázisokat, titkos biolaboratóriumokat, hogy felkészítsék Ukrajnát egy nagy háborúra a határok közelében. Hasonlóan ahhoz, ahogy az évszázadokon át tartó gyarmatosítás során is eljártak.
Putyin ezután az LMBT-jogokra tért át. Hangsúlyozta, hogy nyugaton „még a pedofíliát is normális dolognak állítják be”.
Ami pedig az azonos neműek házasságát illeti, azt mondta, hogy a Nyugat elismeri az azonos neműek házasságát és szerinte ez „Rendben van, (hiszen) ők felnőttek és joguk van élni az életüket. Oroszországban mindig nagyon toleránsak voltunk ezzel kapcsolatban.”
De megjegyezte, hogy a Szentírás viszont azt mondja, hogy
„A házasság egy férfi és egy nő közötti szövetséget jelent”, és rámutatott, hogy „a Föld minden vallásának szent szövegei ezt mondják”.
„A Nyugat azonban kételkedik ezekben a szent szövegekben... Meg kell védenünk gyermekeinket a bomlástól és a degenerációtól – és ezt meg is fogjuk tenni" – fogalmazott.
Majd szóba hozta azokat a híreket is, amelyek szerint az anglikán egyház nemsemleges (gendersemleges) kifejezéseket akar Istenre aggatni.
Beszéde későbbi szakaszában az elnök rátért a szankciókkal, valamint a nemzetgazdaság fejlesztésével kapcsolatos kérdésekre is.