A kísérletben azt vizsgálják, hogy néhány evőkanálnyi mesterséges vér milyen hatásokat vált ki az emberi szervezetben. A tesztalanyok legalább négy hónapnyi különbséggel egy adag normál vért és egy adag mesterséges vért kapnak.
A laboratóriumban előállított vér megoldást jelenthet azoknak, akik rendszeresen vérátömlesztésre szorulnak és azoknak is, akiknek rendkívül ritka a vércsoportjuk, és emiatt nehezen jutnának a vércsoportjukkal kompatibilis vérhez.
Nagyon ritka vércsoportok esetében előfordulhat, hogy egy országban csak körülbelül tíz ember lehet alkalmas arra, hogy vért adjon egy ilyen vércsoporttal rendelkező páciensnek. A vérkészletek mennyisége gyakran azon is múlik, hogy mennyien hajlandóak vért adni, de például Nagy-Britanniában összesen csak három egységnyi vért tárolnak az 1950-es években Indiában azonosított, rendkívül ritka Bombay-vércsoportból.
Ezt a problémát is enyhítené a mostani kísérleti módszer, melynek az alapját a mesterségesen, őssejtek segítségével előállított vörösvérsejtek adják, melyek az oxigén és a szén-dioxid szállításáért felelősek a szervezetben.
A vörösvérsejtek átlagosan 120 nap után bomlanak le a szervezetben, és az új eljárás különlegessége, hogy frissen előállított, ténylegesen négy hónapig működő vörösvérsejteket adnának a pácienseknek, így a kutatók szerint ritkábban és kisebb mennyiségben kellene vérátömlesztést kapniuk.
Annyi vért szeretnénk előállítani a jövőben, amennyit csak lehetséges. Egy termet tele lehetne rakni gépekkel, így folyamatosan történhetne az előállítás a véradás során adott vérből”
- mondta Ashley Toye, a Bristoli Egyetem professzora.
(MTI / BBC / Hetek)
A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!