Lássuk mindjárt Isabel Wiseler-Lima felszólalását, aki a Néppárt felszólalójaként kijelentette, hogy amennyiben hazánk eltér az uniós alapértékektől, akkor kudarcot vallottak abban, hogy az ország helyes úton maradjon. Szerinte
„ez kollektív kudarc is.”
Leszögezte, hogy nem izolált esetekről, hanem rendszerszintű problémákról beszél, amelyek csak súlyosbodnak, és a magyar kormány nem mutat hajlandóságot arra, hogy változtasson.
De valamivel ezután következett is a KDNP politikusának, Hölvényi Györgynek a felszólalása.
A jogállamisági jelentés kapcsán megjegyezte, hogy az különféle tényeknek, véleményeknek és féligazságoknak az egyvelege, és ilyet ő európai dokumentumban eddig még nem látott.
„Mondjuk ki, hungarofób gyűjtemény”.
Szerinte az „egyre radikalizálódó” európai baloldal gyámság alá szeretné helyezni Magyarországot, holott elsöprő többséggel választották meg újra a kormánypártot. A jelentésben mégis a magyar ellenzék toposzai olvashatók, és szerinte ezzel komolytalanná teszik az EP szerepkörét.
„Nyugodtan alapítsanak egy hungarofób baráti kört, az lenne az igazán őszinte beszéd.”
- fogalmazott.
Ladislav Ilčić az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőjeként pedig megkérdezte, miért van az, hogy Magyarország van folyton pellengérre állítva. Mint mondta, a magyaroknak fontos a vallási és a nemzeti identitásuk, így fogják fel az európaiságot, és ezt meg kell hagyni nekik . Kiemelte, hogy Magyarország nem fenyegeti az emberi jogokat, viszont a jelentés fenyegeti azokat az európai magyar polgárokat, akik demokratikus módon választottak meg a kormányukat.
Gál Kinga kormánypárti képviselő pedig úgy jellemezte a Magyarország elleni eljárást, hogy
„Ami itt zajlik, az boszorkányüldözés.”
(Hetek)