NE MARADJON LE! Szerda éjfélig tart előfizetői nyereményakciónk, amelyben többek között egy vadonatúj AUTÓ is gazdára talál. Rendelje meg hozzáférését ide kattintva!
A leletre Joe Davis, a Leicestershire and Rutland Wildlife Alapítvány munkatársa bukkant rá egy lagúnasziget rutinszerű lecsapolása során a Rutland Water tározónál még 2021 februárjában.
Az ichtioszauruszokat hatalmas fogaik és szemeik miatt a kutatók csak tengeri sárkányoknak kezdték el hívni, és az első ilyen típusú kövületeket még a 19. század elején Mary Anning kutató fedezte fel.
🦴 - A 10-meter-long fossil of #ichthyosaur, also known as a "sea dragon," was discovered in early 2021 by scientists in the United Kingdom. The specimen, the largest ever found in the #country, is 180 million years old. (BBC) pic.twitter.com/hTjj9HkAv7
— Melvis (@The_Melvis) January 12, 2022
Dean Lomax paleontológus elmondása szerint „a Nagy-Britanniában talált számos ichtioszaurusz-kövület ellenére is figyelemre méltó, hogy ez a Rutlandban talált példány az eddig talált legnagyobb csontváz az Egyesült Királyságban”. Majd hozzátette, hogy ez a mostani egy valóban példátlan felfedezés, ami az egyik legnagyobb leletnek számít a brit paleontológiában.
1/3
— Dr Emma Louise Nicholls (@Dr_EmmaNicholls) January 10, 2022
It was a huge honour to be asked to be on the excavation team with @Dean_R_Lomax @MrIchthyosaurus @MarkoPalaeo for the #RutlandSeaDragon – the largest near-complete #ichthyosaur specimen ever found in Britain!
Images © @AnglianWater @RutWaterPark pic.twitter.com/bKQl7V48sl
Az ichtioszauruszok tengeri hüllők voltak és mintegy 250 millió évvel ezelőtt jelentek meg a Földön, 90 millió évvel ezelőtt azonban kihaltak. Méretük akár a 25 métert is meghaladhatta, de voltak köztük 1 méteres példányok is. Ami pedig a testformájukat illeti, leginkább a delfinekhez hasonlítottak.
A tavaly meglelt maradványokat az Egyesült Királyság minden tájáról érkezett szakértők ásták ki augusztus és szeptember között.
(Guardian/Hetek)