Edward Colston gazdag kereskedőcsalád sarjaként tanulmányai befejezése után saját vállalkozásba kezdett, majd 1680-ban csatlakozott a Királyi Afrikai Társasághoz, melynek kizárólagos joga volt a nyugat-afrikai rabszolga-kereskedelemhez. A Társaság becslések szerint 1672 és 1689 között mintegy 100.000 kelet-afrikai rabszolgát adott el a Karib-térségben.
A bristoli születésű Colston 1689-ben eladta részvényeit és szülővárosában valamint Londonban jótékonysági tevékenységbe kezdett; anyagi támogatásban részesített többek között iskolákat és templomokat is. Filantróp tettei miatt Bristolban koncerttermet, iskolát és sugárutat is elneveztek róla, ám
a rabszolga-kereskedelemhez fűződő viszonya miatt többen is úgy vélték, emlékművének nem lehet helye a város közterén.
A napokban Bristol lakosai petíciót nyújtottak be az ellen, hogy rabszolga-kereskedő múltja miatt továbbra is Colston emlékműve díszítse a város közterét.
A ledöntött emlékmű helyére rövidesen egy másikat állítottak fel; a brit kereskedő helyett a Black Lives Matter tüntetések egyik résztvevőjéről formázott szobor került a város központjába.
„A szobrot egy gerillaakció keretén belül, engedély nélkül állították fel”
– mondta Marvin Rees Bristol polgármestere.
Az egész alakos, életnagyságú szobor egy Jen Reid nevű fekete tüntetőt ábrázol, aki a Colston-emlékmű ledöntésekor felállt az üresen maradt talapzatra. A jobb öklét magasba emelő, acélból és fekete gyantából készült nőalak Marc Quinn brit képzőművész alkotása, aki 3D-nyomtató segítségével készítette el a művet.
Jen Reid szobrát szerda reggel, a hajnali órákban 10 emberből álló csoport állította fel a bristoli városvezetés tudta nélkül; a talpazat aljára pedig egy “Black Lives Still Matter” feliratú táblát helyeztek el. Nem sokkal ezután maga Jen Reid is megállt a szobor előtt, jobb öklét az ég felé emelve. „Hihetetlen érzés; nagyon izgatott és egyben büszke is vagyok. Még a könnyem is kicsordult, igazán érzelmes pillanat volt. De az volt a legjobb, mikor láttam, hogy fehér és fekete gyerekek együtt megállnak a szobor előtt, jobb öklüket a magasba emelve” – számolt be élményéről.
Az eufória azonban nem tartott sokáig: a fekete tüntetőt ábrázoló szobor mindössze 25 órán át állt az emlékmű helyén, a tegnapi napon ugyanis a város vezetése elszállíttatta a szobrot a köztérről – új helyszíne a Bristol Múzeum lesz.
Egyelőre még nem dőlt el a talpazat sorsa, de annyi bizonyos, hogy nem Edward Colston szobra kerül majd vissza a város közterére.
„Bristol lakosai döntik el, mi kerül majd véglegesen a ledöntött emlékmű helyére.”
– kommentálta az eseményeket a város vezetője.
Edward Colston szobra is végül a Bristol Múzeumba kerül, ahol a tüntetők plakátjaival együtt tervezik kiállítani. Az öt és fél méteres szobor 1895 óta állt a város közterén.
(Guardian)