Emma Palladino kanadai mesterszakos hallgató a Twitteren azzal érvelt, hogy “kamu”, amikor régészek emberi csontvázak nemét a fizikai jellemzőik alapján megállapítják.
A régészek tisztában vannak azzal, hogy a nem és nemi identitás kérdése mennyire relatív kulturálisan és térben. Míg egy bioarcheológus
az emberi maradványokról megállapíthatja, hogy ‘valószínűleg nő’, az ember biológiai neme és társadalmi neme nem feltétlenül egyezik MEG,
és a társadalmi nem teljes spektrumát még
csak most kezdtük el felfedezni”
- írta Palladino.
Az aktivista szerint az adott korszak kultúrájának segítségével ugyan meg lehet határozni a társadalmi nemet, de ha ezt nem tudjuk biztosan, akkor nem mondható ki egyértelműen, hogy valaki férfi volt-e vagy nő. Ezekben az esetekben pedig a régészeknek egyszerűen ki kellene hagyniuk a nemek meghatározását.
A Trans Doe Munkacsoport (TDTF) létrehozott egy olyan adatbázist, melyben eltűnt vagy azonosítatlan, valószínűsíthetően transznemű személyekről vezetnek nyilvántartást.
A szervezet aktivistái azon dolgoznak, hogy felfedjék, hogy a jelenlegi törvényszéki azonosítási módszerek közül melyek azok, amik “kárt okoznak” azzal, ahogyan azokat azonosítják, akik nem férfiként vagy nőként határozzák meg önmagukat.
Egy amerikai régészprofesszor szerint azonban ez csak egy újabb kísérlet arra, hogy “ideológiai motivációból” megváltoztassák a nemekkel kapcsolatos eddigi tudományos gyakorlatot.
“Az idők során a biológiai antropológusok és a régészek keményen dolgoztak, hogy meghatározzák azokat a tulajdonságokat, melyek időtől és kultúráról függetlenül a nemeket jellemezték. Az ezt a fejlődést eltörölni próbáló elv visszalépést jelent a tudomány és a nők számára egyaránt” - mondta Elizabeth Weiss.
A professzor szerint “negatívan fogja befolyásolni a bűnügyi nyomozások menetét” is, ha a bűnügyi azonosítás során nem fogják megállapítani a csontvázak nemét.
(Christian Headlines / Hetek)