A tárgyalás során fény derülhet arra, hogy ki felelős több tízmillió euró vatikáni forrás elsikkasztásáért. Angelo Becciu bíboros, Ferenc pápa korábbi bizalmasa és munkatársa az ügy egyik vádlottja, aki 2018-ban még a Vatikán harmadik legnagyobb hatalommal rendelkező tisztviselője volt.
Becciut hivatali visszaéléssel, korrupcióval és sikkasztással vádolják, és az ügy kapcsán azt vizsgálták, hogy mik voltak egy fényűző londoni épület megvásárlásának a körülményei, melyet a Vatikán vett meg befektetésként 2014-ben.
Ferenc pápa 2018-ban engedélyezett egy egymillió eurós (390 millió forint), vatikáni forrásokból finanszírozott mentőakciót, mellyel kiszabadították Gloria Cecilia Narvaezt, egy 2017-ben Maliban elrabolt kolumbiai apácát, aki egy al-Kaida-közeli terrorszervezet fogságában volt négy évig.
Az akció olyannyira titkos volt, hogy Ferenc pápa és Becciu eltitkolta a Vatikán biztonsági főnökétől is az információkat, mert tartottak attól, hogy kiszivároghat az apáca kiszabadításának terve. Narvaez végül tavaly szabadult ki a fogságból, de azt nem lehet tudni, hogy a Vatikán fizetett-e váltságdíjat érte.
A bíboros mellett a vádlottak padján foglal helyet Cecilia Marogna olasz biztonsági elemző, akit Becciu fogadott fel, és az volt a feladata, hogy egy londoni hírszerző cég segítségével kapcsolatokat építsen, hogy meg lehessen szervezni az apáca kimenekítését.
A bíboros arról informálta Ferenc pápát, hogy ehhez összesen egymillió euróra lesz szükség, mely összeget az egyházfő állítólag jóváhagyott. Marogna jelölte meg azokat a bankszámlákat, melyekre a kifizetéseknek érkezniük kellett, és a nő csaknem 600 ezer eurót (235 millió forint) kapott a Vatikántól 2018-2019-ben, amit a nő Szlovéniában alapított cégének küldtek.
A rendőrség szerint Marogna a kapott pénz nagy részét saját magára költötte, például luxuscikkeket vásárolt, és gyógyfürdőkbe járt belőle. Emellett az olasz sajtó azt találgatta, hogy a bíboros és Marogna között több lehetett munkakapcsolatnál, de az érintettek tagadják a vádakat.
Az viszont tény, hogy Ferenc pápa 2020-ban eltávolította a pozíciójából Becciut, amiért a bíboros állítólag a testvéreit helyezte bizonyos beosztásokba. Becciu egyik rokona tavaly nyáron titokban rögzítette a bíborosnak az egyházfővel folytatott telefonbeszélgetését, melyet most bizonyítékként használtak fel a tárgyalás során.
A felvételen arról beszéltek a felek, hogy a pápa jóváhagyja-e az apáca kiszabadítására szánt összeg kifizetését, de Ferenc pápa mintha nem teljesen értette volna, hogy miről van szó, mert nem sokkal a beszélgetés előtt esett át egy nagyműtéten, ezért arra kérte a munkatársát, hogy írásban fogalmazza meg a kérését.
Becciu volt főtanácsadója arról beszélt a tárgyaláson, hogy a bíboros „szokatlan” kifizetésekre utasította, például egy szardíniai jótékonysági szervezetnek kellett 100 ezer eurót küldenie, ami – mint utólag kiderült – Becciu családjához volt köthető. Az ügy mind a tíz vádlottja tagadja a bűnösségét.
(Reuters / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.