Az új stratégiát részletező 80 oldalas dokumentumban a német külügyi tárca vezetője arról írt, hogy
Azért szorgalmazzuk a feminista külpolitikát, mert óriási szükség van rá, hiszen világszerte a férfiak és a nők még mindig nem egyenlőek”.
Az ambiciózus német tervezet célja az, hogy az ország külpolitikájának segítségével világszerte elősegítsék a “nemek közötti egyenlőséget”, és “az emberek egyenlő arányban legyenek képviselve az élet minden területén”.
A kezdeményezés azonban nemcsak a nők társadalomban betöltött szerepét növelné, hanem ez vonatkozna minden csoportra, amelyek “nemi identitásuk, származásuk, vallásuk, koruk, fogyatékosságuk, szexuális orientációjuk” miatt a társadalom perifériáján vannak.
A feminista külpolitika emellett abban hoz újdonságot, hogy figyelembe vennék a döntéshozatalkor, hogy ezeknek milyen hatása lesz a különböző nemekre és társadalmi csoportokra vonatkozóan.
Az új politikai irány végrehajtásához a német költségvetésből félretett összegek 85 százalékát “gender-érzékeny”, 8 százalékát pedig “gender-átalakító” módon használják majd fel, vagyis azon fognak munkálkodni, hogy megkérdőjelezzék a gender normákat.
A feminista külpolitika végrehajtásáért felelős új nagykövet feladata lesz mindezeknek a céloknak az elérése, azonban ellenzéki politikusok már előre kritikával illeték a kezdeményezést.
Markus Söder, a Kereszténydemokrata Unió (CSU) vezetője szerint “kudarcra van ítélve, hogy utazgatnak majd a világban, és mindenki másnak megmondják, hogy mit kellene vagy nem kellene tenniük”.
A Keresztényszociális Unió (CDU) politikusa, Katja Leikert azért kritizálta az új külpolitikai irányelveket, mert szerinte az elmúlt időszakban is sok ígéretet tett a kormány a nemek közötti egyenlőtlenségek felszámolására, de a gyakorlatban nem történtek jelentős változások.
(Politico / Hetek)