A felmérésben szereplők 12 százaléka arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban gyakran tapasztalt kétkedést a saját hitével kapcsolatban. A válaszadók 16 százaléka időnként, 24 százalékuk pedig néha megkérdőjelezte a saját hitét.
A keresztények vagy keresztény háttérrel rendelkezők fele élete során keresztülment olyan “hosszabb” időszakon, amikor kételkedett. A hitüket aktívan nem gyakorlók leginkább “a vallásos emberek képmutatása” miatt bizonytalanodtak el és kérdőjelezték meg a vallási meggyőződésüket.
Az aktív keresztények leginkább az emberi szenvedés bizonytalanította el, de 15 százalékuk csalódott a vallásos emberek képmutatása miatt, és ugyanilyen arányban ábrándultak ki a “woke kereszténység” miatt is.
A kutatásból az is kiderül, hogy a nem aktív hitéletet élők nagyobb arányban kerültek hitéleti válságba, mint azok, akik aktívak voltak. A hitüket megélőknek mindössze a 8 százaléka válaszolta azt, hogy gyakran kérdőjelezi meg a vallási meggyőződését, a keresztényként nem aktív amerikaiaknak viszont a 11 százaléka.
Érdekes módon, a más vallást követő tiniket és felnőtteket, illetve a nem hívőket sokkal kevésbé zavarja a kételkedés, és kevésbé úgy ítélik meg a helyzetet, hogy ezen felül kell kerekedniük, sőt időnként még üdvözlendőnek is gondolják, hogy kételkednek”
- állapította meg a kutatás.
Ezzel szemben a keresztények a saját hitük megingását “olyan időszakként értékelik, amelyen túl kell jutni, és valamiféle jobb végcélba kell megérkezniük” utána.
(Christian Post / Hetek)