A 27 országban végzett kutatás során a megkérdezettek 59 százaléka úgy vélekedett, hogy az abortuszt minden esetben engedélyezni kellene, 26 százalékuk szerint azonban nincs olyan helyzet, amikor végre szabadna hajtani a magzatelhajtásokat.
A válaszadók 80 százaléka szerint az abortuszt engedni kellene, ha a terhesség az anya életét vagy egészségét veszélyezteti, 76 százalékuk a nemi erőszakok esetében, 67 százalékuk pedig a magzat súlyos fogyatékossága vagy egészségügyi problémái esetén támogatná a terhességmegszakítást.
Az abortuszok időzítése kapcsán a legtöbben (62 százalék) a magzat hatodik hetes koráig engedélyeznék a terhességmegszakítást a nőknek, de több mint negyedük akár a baba 20. hetes koráig is lehetővé tenné az abortuszt.
A megkérdezetteknek csak a 32 százaléka büntetné azokat a nőket, akik illegálisan igényelnek terhességmegszakítást, és sokkal nagyobb arányban szankcionálnák azokat, akik a magzatelhajtást elvégezték vagy megszervezték.
Az európai országokban élők válaszolták azt legnagyobb arányban, hogy az abortuszt minden vagy majdnem minden esetben támogatnák.
Svédországban a megkérdezettek 86 százaléka, Franciaországban a 83 százalékuk, Hollandiában és Belgiumban a 78 százalékuk pártolja a terhességmegszakítást szinte minden esetben vagy minden esetben.
A legkevésbé a románok abortuszpártiak Európában: ott a válaszadók 64 százaléka ellenzi a korlátozás nélküli magzatelhajtást.
Magyarországról igencsak lesújtó képet fest az Ipsos-felmérés: a megkérdezettek 81 százaléka úgy gondolja, hogy ha a baba beteg lenne, vagy súlyos fogyatékossággal születne, akkor legálissá kellene tenni az abortuszt, és ezzel hazánk a 27 ország közül a 3. helyet foglalja el a terhességmegszakítást támogató államok között.
Nemi erőszak esetén a válaszadó magyarok 82 százaléka pártolja az abortuszt, így Magyarország ebben a rangsorban a 7., és az anya életét vagy egészségét veszélyeztető várandósság esetén a magyarok 81 százaléka tenné legálissá a terhességmegszakítást.
Mindhárom kérdés kapcsán Magyarország meghaladta a globális abortuszindexet. A felmérés szerint a legkevésbé abortuszpárti ország Malajzia, Peru, India és Kolumbia.
(CNE News / Hetek)