Az antiszemitizmus elleni küzdelemről szóló találkozón, amelynek a házigazdája az Egyesült Államok volt, az USA ENSZ-nagykövete beszédében párhuzamot vont a zsidó temetők ausztráliai összefirkálása, az állítólagos magyarországi emlékműrongálás és az ukrajnai háború között.
Múlt héten horogkeresztet festettek egy zsidó temetőben Ausztráliában. Egy holokauszt-emlékművet megrongáltak Magyarországon. Egy orosz rakéta eltalált egy ukrajnai zsinagógát, és kevesebb, mint 20 mérföldre innen, Bloomfieldben, New Jerseyben Molotov-koktélt dobtak egy zsinagógára gyűlöletből. Mindez egy hét alatt”
- kezdte beszédét Linda Thomas-Greenfield.
Az amerikai ENSZ-nagykövet arra akarta felhívni a figyelmet, hogy „az antiszemitizmus elterjedt és növekszik világszerte”, és a gyűlöletkeltésben a főáramú politikai szereplők, hírességek és hatalommal bíró emberek is részt vesznek.
A nagykövet arról is beszélt, hogy a Biden-kormány év végéig megalkotja az antiszemitizmus elleni küzdelem nemzeti stratégiáját, amelyre úgy tűnik, hogy szükség is lesz, hiszen az Egyesült Államokban élő zsidók 40 százaléka inkább megváltoztatja a viselkedését, mert fél az antiszemita támadásoktól, New Yorkban pedig 125 százalékkal nőtt tavaly novemberben a zsidók elleni gyűlöletbűncselekmények aránya.
Ahogy arról beszámoltunk, az Amerikai Zsidó Bizottság felmérése szerint az USA-ban élő zsidók 89 százaléka még mindig problémának látja az antiszemitizmust az országban, és 82 százalékuk szerint az elmúlt öt évben tekintve csak tovább romlott a helyzet, és folyamatosan nő az ellenségesség a közösségeikkel szemben.
A magyar delegáció és a Magyarországot képviselő nagykövet részt vett az ülésen, de nem kaptak felszólalási lehetőséget, így a csúsztatás miatt csak a találkozó után tudtak tiltakozni. Az amerikai ENSZ-nagykövet elismerte, hogy hibázott, de nem korrigálta az állítását a nyilvánosság előtt, csak kihúzták a beszéd leiratában a Magyarországról szóló mondatot.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője az esettel kapcsolatban arról tájékoztatta az Indexet, hogy
az ügy jelenleg ott tart, hogy zárt ajtók mögött az amerikai fél elismerte, hogy hibázott, de ezen túlmenően nem adtak ki sem tisztázó, sem bocsánatkérő nyilatkozatot, ami egy ilyen szituációban minimum elvárás a diplomáciában. Ami még megdöbbentőbb, hogy miután nyilvánvalóan kezdett kellemetlenné válni az ügy, a beszéd hivatalos leiratában nemes egyszerűséggel áthúzták a Magyarországra vonatkozó részt, ezzel kezelve a helyzetet”.
Paczolay Máté szerint az is elfogadhatatlan, hogy valótlanságot lehet állítani egy országról ENSZ-diplomaták füle hallatára, méghozzá következmények nélkül.
(Index / Hetek)