Ezeréves magból támasztottak fel egy bibliai fafajtát a Júdeai-sivatagban
A Sába gyantája gyógyító gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik
Ezeréves magból támasztottak fel egy bibliai fafajtát a Júdeai-sivatagban

X/Live Science

2024. 09. 26.
Tudósok felélesztettek egy titokzatos, 1000 éves magot, amelyet a Júdeai-sivatagban fedeztek fel - és a belőle kinőtt fa egy elveszett, a Bibliában említett fajtához tartozhat - állítják.

A kutatóknak csaknem 14 évükbe telt, hogy fát növesszenek az ősi magból, amelyet a régészek az 1980-as évek végén ástak ki egy barlangból. A „Sába” névre keresztelt, rejtélyes példány mostanra mintegy 3 méter magasra nőtt. A Communications Biology című folyóiratban szeptember 10-én megjelent tanulmány szerint DNS-, kémiai és radiokarbon-elemzéseket is el tudtak végezni a fán, amelyek új nyomokat tárnak fel eredetéről.

A mag, amelyből Sába nőtt, a tanulmány szerint Kr. u. 993 és 1202 közé datálható. 

Figyelemre méltó, hogy a kutatók szerint a kifejlett példány lehet a bibliai „cori”, egy gyantás kivonat forrása, amelyet

Mózes 1. könyvében, Jeremiásnál és Ezékielnél a gyógyítással hoznak összefüggésbe.

„A bibliai 'cori' (balzsam) régóta vita tárgyát képezi” - írták a kutatók a tanulmányban. Az anyag Gileád történelmi régiójához kötődik, amely a Jordán folyótól keletre, a Jarmuk folyó és a Holt-tenger északi vége között fekszik. Most, Sába újraélesztésével a csapat úgy gondolja, hogy végre megfejtette a rejtélyt.

A DNS-vizsgálatok azt mutatták, hogy a fa a Commiphora család egyedülálló fajához tartozik: ez Afrikában, Madagaszkáron és az Arab-félszigeten terjedt el, és aromás gyantáiról volt híres.

„A kezdeti hipotézisünk az volt, hogy a 'Sheba' lehet a történelmi 'júdeai balzsam' egyik forrása”

- írták a kutatók a tanulmányban, de a fa aromás vegyületek hiánya arra késztette őket, hogy cáfolják ezt az elképzelést. Ehelyett elemzéseik azt mutatták, hogy a Sába gyógyhatású tulajdonságok sokaságával rendelkezik, ami más tényezőkkel együtt - többek között a Júdeai-sivatag északi részén található helyszínnel, ahol a magot találták - arra utal, hogy a fa lehet a bibliai cori eredete.

A Sába leveleinek és gyantájának kémiai elemzése kimutatta, hogy a fa gazdag pentaciklusos triterpenoidokban, amelyek gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságokkal rendelkező  vegyületek.

„Úgy véljük, hogy ezek az eredmények alátámasztják második hipotézisünket, miszerint a Sába' ... egy kihalt, egykor ebben a régióban őshonos fa lehet, amelynek a bibliai szövegekben említett 'cori' gyantája értékes volt, gyógyítással társult, de nem illatosnak írták le” - írták.

(Livescience/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!