Hazai Messenger-felhasználók körében fékezhetetlenül terjed az a kamulinkes vírus, ami az ismerős-listákon keresztül ösztönzi a célszemélyt a kattintásra.
"Nézd, mit találtam", "Ez te vagy?". "Úgy néz ki, mint te"
- ezekkel a kis kommentekkel érkezik az üzenet a postaládákba, mindegyikben egy linkkel, ami vizuálisan elvileg egy videóra mutat.
A napokban Magyarországon egy csomagküldő sms-csalás terjedt el, ami több százezer ember telefonjára küldött gyanús értesítéseket. A rendőrség később tájékoztatott arról, hogy egy nemzetközi bűnszervezet állhat a bűncselekmény hátterében.
A valóságban azonban videóról szó sincs, kártékony adathalász vírusról azonban annál inkább. Amikor az ember rákattint a linkre, akkor hol egyből, hol áttételesen, de a vírus a Facebook-ismerősök listáján keresztül újabb embereknek kerül "kipostázásra".
Szakemberek szerint az adatlopás banki jelszavakig, levelező listáig sok mindenre kiterjedhet vírustól függően. Joggal vetődik fel tehát a kérdés, hogy mit lehet tenni - ezeket gyűjtöttük most itt csoportba.
- mindenek előtt ne kattintsunk a linkre, és értesítsük a feladót, hogy vírust küldött (ő lehetőség szerint a postaládájában igyekezzen minden elküldött víruslinket manuálisan kitörölgetni)
- érdemes a Facebookon beállítani az alkalmazások menüpontnál, hogy az appok személyes adatokhoz ne férhessenek hozzá (itt lehet időnként ki is törölni a számunkra ismeretlen, általunk nem használt appokat is, a hozzáférést pedig szinte mindnél tiltani)
- indokolt lehet jelszót változtatni - Facebookon, levelezőrendszerben mindenképpen, de lehet, hogy más internetes jelszavainkat sem árt amúgy időről-időre lecserélni
- ha nagyon nagy a baj, akkor a szakemberek végső megoldásnak a gyári állapot visszaállítását javasolják