A Francia Fellebbviteli Bíróság 2015-ös határozata értelmében rasszizmusra, illetve az antiszemitizmusra való bátorítás vádja miatt elítélték a BDS-mozgalom azon tizenkét aktivistáját, akik 2009 és 2010 között a kelet-franciaországi bevásárlóközpontokban az Izraelből érkező termékeket bojkottáló kampány népszerűsítésére szolgáló szórólapokat osztogattak, illetve azt a ruházatukkal is képviselték ügyüket.
A demonstrálók jogi csapata kifejezte nemtetszését a határozattal szemben és azzal érvelt, hogy a bojkottra való felhívás a véleménynyilvánítás szabadságának része. Ezért a francia bíróság döntése után az Európai Emberi Jogi Bírósághoz (EHCR) fordultak. A testület csütörtökön úgy határozott, hogy az Izraelből behozott termékeket bojkottáló kampányban résztvevő aktivisták elleni francia büntető ítéletnek nincs megfelelő indoklása, valamint az megsértette a véleménynyilvánítás szabadságát.
„A Bíróság úgy ítélte meg, hogy a kérelmezőkkel szemben hozott ítélet nem bizonyult helytállónak, illetve nem tartalmaz elegendő indokot sem”
- mondja ki a határozat.
Az ECHR hozzátette, az európai egyezmények (mint például az Emberi Jogok Európai Egyezménye) nem engednek teret a politikai véleménynyilvánítás korlátozásának, mindaddig, amíg nem szólít fel gyűlöletkeltésre. Franciaországot 27 380 euró (31 150 dollár) kártérítés megfizetésére kötelezték a korábban elítélt demonstrálók javára.
Franciaországban évről évre egyre növekszik a verbális és a tettleges antiszemitizmus egyaránt. Maga Emmanuel Macron francia elnök is felhívta a figyelmet a problémára, kihangsúlyozva, hogy az sokszor anticionizmus formájában jelentkezik.
Az államfő éppen ezért ígéretet tett arra, hogy felveszi a harcot az olyan szerveződések ellen, mint például az Izrael-bojkott mozgalom. Úgy tűnik azonban, hogy ehhez Európának is lesz egy-két szava.
(Reuters/i24)
Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook-oldalunkon megteheti: