A kormánykoalíció pártjainak vezetői közölték, hogy elfogadják a kneszet igazságügyi bizottságát vezető Szimha Rotman “indítványát”, amely szerint a koalíció első lépésként kinevezheti a legfelsőbb bíróság következő két bíróját, de később szélesebb körű megegyezésre lesz szükség a további bírók személyének megnevezéséhez.
Az igazságszolgáltatási rendszer átalakításának további részeit egyelőre elhalasztják, és mintegy egy hónapos szünet után, csak a kneszet nyári ülésszakának kezdetén fogják benyújtani parlamenti jóváhagyásra.
A három hónapja tartó tüntetéshullám nyomán a koalíció részben módosította a változtatások eredetileg tervezett menetét. Az új bírókat megnevező bizottság összetételét érintő jogszabályt még a kneszet jelenlegi ülésszakán megszavazzák.
Az új előterjesztés alapján pedig később fennállhat az a lehetőség, hogy a további bírákat szélesebb körben válasszák meg, és megvizsgálják az ellenzéket és a jogrendszer vezetőit a választás folyamatába bevonó lehetőséget is.
A pészach utáni, nyári ülésszakra halasztották az igazságszolgáltatás átalakításának következő lépéseit. Ezek közé tartozik többek között a kneszetben elfogadott törvények esetleges legfelsőbb bírósági megsemmisítését hatályon kívül helyező záradék, az alaptörvények legfelsőbb bírósági érvénytelenítésének tilalma, valamint a törvények csak minősített többséggel, a 15 bíróból legalább 12 támogatásával történő semmissé nyilvánítása.
Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek és Jarív Levin igazságügyi miniszternek a jogrendszert átalakító, eredeti terveitől független több törvényt azonban megszavaznak a következő napokban a kneszet téli ülésszakának végéig.
A koalíció vezetői felszólították az ellenzéket, hogy használják ki a halasztásból adódó egy hónapos szünetet tárgyalásokra, hogy a tavaszi szünet után megegyezésen alapuló jogszabálytervezeteket nyújthassanak be a kneszetben.
A koalíció vezetői a múlt héten elutasították Jichák Hercog államelnök kompromisszumos javaslatát.
Nem ezért nyertük meg a választásokat. A minket megválasztó közvélemény alapvető változásra számít. Nem támogatunk egy ilyen meghátrálást. Pont”
- írta a közösségi oldalán az igazságügyi minisztériumban második miniszterként működő, a Likud párthoz tartozó politikus, Dudi Amszalem.
(MTI / Hetek)