Vlagyimir Putyin gratulált az orosz katonai magánvállalat fegyvereseinek és az orosz haderőnek a város bevétele miatt.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A Kreml állami elismerést is kilátásba helyezett mindazok számára, akik kitüntették magukat a harcokban. Az orosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy Bahmut “felszabadítása” az orosz hadsereg tüzérsége és légiereje által támogatott Wagner rohamegységek offenzívájának eredményeként befejeződött.
A város elfoglalásáról Jevgenyij Prigozsin, a Wagner magánhadsereg alapítója tett bejelentést egy videóban.
Az ukrán elnök azonban a G7-csúcstalálkozóra, Japánba tett látogatása során azt mondta, hogy
”Mindent leromboltak. Nincsenek épületek. Kár,
egy tragédia, de Bahmut ma csak a szívünkben él”.
Az államfő szavait sokan úgy értelmeztek, hogy a város elesett, és végül orosz kézre került. Volodimir Zelenszkij később ezt tagadta, és azt állította, hogy Bahmutot “nem szállták meg” az oroszok “ma”, majd furcsa módon a város sorsát Hiroshimáéhoz hasonlította, amelynek civil lakosságára az Egyesült Államok dobott atombombát a második világháborúban, és ígéretet tett arra, hogy a japán településhez hasonlóan Ukrajnát is újra fogják építeni.
Az ukrán elnök egy későbbi sajtótájékoztatón elmondta, hogy még néhány épület ukrán kézen van Bahmutban, de nem volt hajlandó ennél részletesebb információt adni a város státuszáról.
Zelenszkij azért utazott a G7-csúcsra, hogy minél több országból szerezzen Ukrajna számára újabb katonai segítséget.
Joe Biden amerikai elnök bejelentette, hogy az USA újabb 375 millió dollár értékű katonai segélyt fog Ukrajna rendelkezésére bocsátani, bár még az előző fegyverszállítmányok sem érkeztek meg a frontra.
Rishi Sunak brit miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy elkezdik kiképezni még idén nyáron az ukrán katonákat amerikai F-16-os vadászgépek használatára.
A háború előtt Bahmut 72 ezer lakosú város, fontos közlekedési csomópont és a Donyec-medencében kiépített ukrán védvonal fontos eleme volt. A város birtoklásáért folytatott harcok tavaly augusztus 1-jén kezdődtek.
(MTI / BBC News / Hetek)