Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
A James Webb űrteleszkóp megfigyelései a K2-18 b nevű bolygón két olyan vegyület kémiai ujjlenyomatát találták meg, amelyekről a Földön csak az élő organizmusok által termelt anyagok ismertek.
A vegyi anyagok, a dimetil-szulfid és a dimetil-diszulfid kimutatása nem jelentené az idegen biológiai tevékenység bizonyítékát, de sokkal közelebb hozhatná a választ arra a kérdésre, hogy vajon egyedül vagyunk-e az univerzumban.
„Ez az eddigi legerősebb bizonyíték a Naprendszeren kívüli biológiai tevékenységre”
- mondta Nikku Madhusudhan professzor, a Cambridge-i Egyetem asztrofizikusa, a megfigyelések vezetője. "Nagyon óvatosak vagyunk. Meg kell kérdőjeleznünk magunkat mind azzal kapcsolatban, hogy a jel valós-e, mind pedig azzal kapcsolatban, hogy mit jelent.”
Hozzátette: "Évtizedek múlva talán visszatekintünk erre az időpontra, és felismerjük, hogy ekkor került karnyújtásnyira az élő világegyetem.
Ez lehet a fordulópont, ahol hirtelen az alapvető kérdésre, hogy egyedül vagyunk-e az univerzumban, képesek leszünk válaszolni."
A K2-18 b, amely az Oroszlán csillagképben található, közel kilencszer nagyobb tömegű, mint a Föld, és 2,6-szor nagyobb, mint a Föld, és csillagának lakhatósági zónájában kering, amely egy hűvös vörös törpe, körülbelül fele akkora, mint a Nap. Amikor 2019-ben a Hubble űrteleszkóp vízgőzt észlelt a légkörében, a tudósok a Naprendszeren kívüli „legélhetőbb ismert világnak” nyilvánították a bolygót.
(Guardian/Hetek)