Éjféli vallomások: gondolatok a Trump elleni merénylet után
Véleménycikk
Éjféli vallomások: gondolatok a Trump elleni merénylet után

Forrás: X/Elon Musk

2024. 07. 15.
Megúszta, életben van. Nem sokon múlt, de Donald Trump él. Ez jó. Az erőszakot természetesen mindenki elítéli a politikusok közül. Többször is. Az újságírók sem írnak olyasmit, hogy pontosabban is célozhatott volna a merénylő.

Ez egy véleménycikk.

A kommentszekcióban már vannak egyszerű emberek, akik kimondják azt, ami a szívükben van. Példa az Őszinte Magyar Kommentelőtől:

„Itt is ha lesz ilyen , reméljük pontosabban fog célozni a mester.”

Nem kellet sokáig keresnem, hogy ilyet találjak. Viszont az a véleményem, hogy a politikusok és újságírók közül sokan ugyanazt gondolják, mint amit az őszintén, nyíltan rosszindulatú hozzászóló. Csak nem merik kimondani. Mert hát milyen csúnya dolog is egy másik ember halálát kívánni. De azért éjfélkor, szobájuk sötét sarkában üldögélve , halkan bevallják maguknak: ha a merénylet sikeres lett volna, akkor- teljesen elhárult volna a Trump-veszély. Nem lett volna rossz.

Persze az erőszakot el kell ítélni, de ha haszna van, az sem baj. No persze ez csak az én önkényes és valóságtól elrugaszkodott spekulációm. Hiszen rosszindulat az nincs is.

Néhány nappal a lövések eldördülése előtt a New York Times közölt egy hosszú szerkesztőségi állásfoglalást. Itt írják Trumpról( egy-két részlet):

Nyíltan és rosszindulatúan hazudik, rasszistákat ölel magához, bántalmazza a nőket, és , mint az iskolaudvarok zsarnokai teszik, ösztönösen a társadalom legkiszolgáltatottabbjait veszi célba. Örömét leli abban, hogy egyre megosztóbb és gyújtogatóbb nyelvezetével  durvábbá és polarizáltabbá teszi a közéletet.……2021. január 6-án Trump úr gyűlölködő hazugságokkal erőszakra uszította a tömeget……. Csodálja az autokratákat, Orbán Viktortól Vlagyimir Putyinon át Kim Dzsong Unig. Hisz a hatalom erős ember modelljében - egy olyan vezetőben, aki a dolgokat úgy valósítja meg, hogy követeli, akaratával vagy személyiségével kényszeríti ki az egyetértést. A valóságban az erős ember félelemmel és a politikai hatalom elvtelen, öncélú felhasználásával uralkodik, rosszul átgondolt politikákat erőltetve, amelyek megfojtják az innovációt, a vállalkozói szellemet, az ötleteket és a reményt.….Ha valaki ennyi alapvető próbatételen megbukik, akkor ne adjuk neki a világ legfontosabb munkáját.”

A merénylet után az erőszakot a NYT szerkesztősége is elítélte :

„Az erőszakos cselekmények régóta beárnyékolják az amerikai demokráciát, de az utóbbi időben egyre sötétebb a kép. A kulturális és politikai polarizáció, a fegyverek jelenléte és az internet radikalizáló ereje mind-mind hozzájárultak ehhez, amint azt ez lapunk  A belső veszély című szerkesztőségi sorozatában 2022-ben kifejtette.”

Az említett cikksorozat első darabja így fogalmaz:

„Ahogy az elmúlt évek erőszakos cselekményei mutatják, az Egyesült Államokban a szélsőségesség csapása a politikai palettán mindenhol jelen van. A jelenlegi rendet fenyegető veszély azonban aránytalanul nagy mértékben a jobboldalról érkezik.”

A cikk ezen belül is kiemeli , hogy Trump a Capitolium ostromára uszított ( ami nem teljesen fedi a valóságot persze). Azaz a merényletet elítélő cikk is közvetve Trumpot és a jobboldalt hibáztatja az erőszak erősödése miatt  azzal, hogy visszautal erre az előző írásra.

Az idézett cikkeken kívül a NYT sok publicisztikában festette a ördögöt a falra. Szerintük Trump megválasztása az amerikai demokrácia végét jelentené és még minden elképzelhető rosszat.

Hiszen Trump bűnöző , el is ítélték, nem?

Szóval ők elítélik az erőszakot, annak minden formáját, ami nagyon dícséretes dolog. Még ha egy bűnözőt lőnek is le, akkor is sír a humanista szív. De azért érdemes emlékezni szobánk sötét sarkára, ahol egyedül vagyunk . Egy éjféli vallomás saját magunknak, nem rossz az.  Akkor és ott is elítéljük az erőszakot, mert az nem old meg semmit? Ha igen, akkor minden rendben van. Ha nem, akkor baj van.

Sajnos az az érzésem, hogy sokan vannak, akik titokban örültek volna, ha a merénylő pontosan céloz, sokkal többen, mint akik ezt bevallják.

Ez persze nem baj, nyíltan örülni embertársunk halálának nem illik, nem is divatos. Ezt most szerencsésen túlélte a volt elnök. De nem lettek ezzel kevesebben azok, akik a halálát kívánják. Azok sem lettek kevesebben, akik az amerikai szabadság és demokrácia lehetséges hóhérának ábrázolják Donald Trumpot és ezzel nem igazán a párbeszédet segítik. ( mint például a New York Times újságírói). Ez az esemény nem sok jót ígér, bár remélem lesznek pozitív fordulatok is az éjjeli önvizsgálatokból.

Isten óvja Amerikát, Isten óvja Donald Trumpot!

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!