A jelölteknek a vita során nem sikerült fenntartaniuk a Konzervatív Párt egységének látszatát, és a kommunikációjuk sem volt mentes a személyeskedéstől. A külügyminiszter például szemrehányást tett politikustársának a vagyona és a drága öltözéke miatt, Truss viszont megkapta, hogy analfabéta a gazdasághoz és ráadásul ellenezte a Brexitet is.
Sunak kritizálta Truss-nak a brit gazdasággal kapcsolatos terveit is.
Majdnem 40 milliárd fontos adócsökkentést ígért meg, amire nincs fedezet. Ez EGY újabb 40 milliárd fontOS hitelt jelent. Ez az ország hitelkártyája. A gyerekeinké és unokáinké, mindenkié ITT, és nekik kell majd állniuk a számlát”
– mondta a volt pénzügyminiszter.
Truss azzal támadta Sunakot, hogy nem elég kemény a Kínával kapcsolatos álláspontja, hiszen korábban még azt szorgalmazta, hogy az Egyesült Királyság szorosabb gazdasági kapcsolatot építsen Kínával.
Truss ellenfele viszont azzal vágott vissza, hogy a külügyminiszter arról beszélt, hogy Kína és az Egyesült Királyság közötti kapcsolat “aranykorát” éljük, igaz ez tíz évvel ezelőtt hangzott el.
A Brexit kapcsán Truss korábban az Unióban maradást támogatta, de az EU-ból történő kilépés után már a Brexitet pártolta. Sunak mindvégig a Brexit mellett kampányolt.
Abban azonban egyetértettek a jelöltek, hogy győzelmük esetén nem vetnék be a brit haditengerészetet a Fekete-tengernél az orosz-ukrán háború miatt.
Truss és Sunak emellett abban is közös nevezőre jutott, hogy nem szánna semmilyen szerepet Boris Johnsonnak a jövőben, hiába hagyta nyitva a volt miniszterelnök annak a lehetőségét, hogy továbbra is a politikai élet résztvevője marad.
Ahogy arról beszámoltunk, Boris Johnson botrányok sorozata miatt kényszerült lemondani, miután olyan sok minisztere adta be a lemondását, hogy a kormány már gyakorlatilag nem lett volna képes ellátni a feladatait.
Közvélemény-kutatások szerint jelenleg Liz Truss az esélyesebb a győzelemre, de még hátra van a vita második fordulója.