CNN: Irán is meg akarta öletni Trumpot
A szombati merénylet elkövetője azonban állítólag nem nekik dolgozott
CNN: Irán is meg akarta öletni Trumpot

YT/Fox News

2024. 07. 17.
Tovább fokozódott a Donald Trump elleni sikertelen merényletet övező rejtély, miután kiderült, hogy az elmúlt hetekben az Egyesült Államok titkosszolgálata olyan értesülésekhez jutott, miszerint irániak összeesküvést szőttek a volt elnök meggyilkolására. Eszerint a Biden-kormányzat tisztában volt azzal, hogy merénylet készül Trump ellen, mégis megtörténhetett a múlt szombati, kis híján halálos kimenetelű támadás.

Az információt a CNN tette közzé, és az amerikai hírtelevízió úgy tudja, hogy az információk komoly aggodalmat keltettek a nemzetbiztonsági szervek körében.

Mint ismert, múlt szombaton egy pennsylvaniai nagygyűlésen a 20 éves Thomas Matthew Crooks mintegy 150 méterről zavartalanul vehette célba a pódiumon álló Donald Trumpot, és összesen nyolc lövést tudott leadni félautomata fegyveréből, mielőtt a titkosszolgálat mesterlövésze likvidálta volna.

A merénylő annak ellenére feljutott létrán a raktárépület tetejére, hogy abban a helyi rendfenntartók egyik ideiglenes támaszpontja volt. A helyszínen lévő civilek a videófelvételek alapján

már legalább két perccel a lövöldözés előtt jelezték a rendőröknek, hogy egy gyanús fegyveres látnak az épület tetején.

Egy rendőr fel is mászott a tettőre, de Crooks rátartotta a fegyverét, így az illető inkább visszavonult. Ezt követően nyitott tüzet a merénylő Donald Trumpra, akit a fülén sebesített meg, de mögötte a pódiumon több embert is eltalált, közülük egy nyugalmazott tűzoltótiszt halálos sebesülést szenvedett, miközben családját védelmezte hősiesen testével a golyók elől.

Ezekhez a biztonsági kérdésekhez csatlakozik most az iráni összeesküvés híre, ugyanakkor a CNN jelentése szerint nincs közvetlen bizonyíték arra, hogy Thomas Matthew Crooks kapcsolatban áll volna a teheráni tervvel.

Az amerikai titkosszolgálat azt állítja, hogy már a nagygyűlés előtt értesült az iráni fenyegetésről. Anthony Guglielmi, a titkosszolgálat szóvivője elmondta, hogy az ügynökség minden szükséges lépést megtett annak érdekében, hogy megvédje a volt elnököt.

Az amerikai hatóságok az elmúlt hetekben emberi információs forrásból származó értesülésekhez jutottak egy olyan iráni összeesküvésről, amelynek célja Donald Trump meggyilkolásának megkísérlése volt.

A titkosszolgálat emiatt növelte a biztonságot a volt elnök körül - közölte több, az ügyről tájékoztatott személy a CNN-nel.

Az ellenséges külföldi titkosszolgálattól származó hírszerzési fenyegetés létezése - és a Trump számára állítólagosan megerősített biztonsági intézkedések - új kérdéseket vetnek azzal kapcsolatban, hogy Crooks hogyan tudta zavartalanul végrehajtani a tettét, amellyel megölte volna a volt elnököt, ha Trump a lövés pillanatában ösztönösen nem fordítja el a fejét a színpadon. Szakértők szerint, ha nem mozdul el pont a megfelelő szögben, akkor a fejét eltaláló lövedék azonnal megölte volna az elnököt.

A CNN-nek név nélkül nyilatkozó forrás elmondta, hogy „a titkosszolgálat a hírszerzéstől értesült a fokozott fenyegetésről és azonnal kapcsolatba léptek a Nemzetbiztonsági Tanáccsal, amely megosztotta az információkat a Trump-kampány szervezőivel is.

A megnövekedett fenyegetésre válaszul a Secret Service megnövelte az erőforrásokat és az eszközöket Trump volt elnök védelmére. Mindez a szombati napot megelőzve történt”

– állítja a CNN forrása.

A Trump-kampány nem hozta nyilvánosságra, hogy tudomást szereztek-e az iráni fenyegetésről. „Nem kommentáljuk Trump elnök biztonsági részleteit. Minden kérdést az Egyesült Államok titkosszolgálatához kell intézni” - áll a kampány közleményében.

A titkosszolgálat illetékesei többször figyelmeztették a Trump-kampányt, hogy ne tartson szabadtéri gyűléseket, amelyek nagyobb kockázatot jelentenek, mint azok a zárt térben tartott rendezvények, amelyekre a szolgálat jobban tudja ellenőrizni a belépést - mondták az ügyben tájékozott emberek. 

A merénylet lehetőségére történő figyelmeztetések ugyanakkor általánosabb jellegűek voltak, mondták a források.

„A titkosszolgálat és más ügynökségek folyamatosan kapnak új, potenciális fenyegetéssel kapcsolatos információkat, és szükség szerint intézkednek az erőforrások kiigazításáról” - mondta Anthony Guglielmi, az ügynökség szóvivője. „Nem kommentálhatunk egyetlen konkrét fenyegetésfolyamot sem, csak annyit mondhatunk, hogy a Secret Service komolyan veszi a fenyegetéseket, és ennek megfelelően reagál”.

Korábban, a választási kampány egy pontján a Trump-stáb

biztonsági aggályokra hivatkozva leállította a spontán, nem hivatalos rendezvények megtartását, ahol a vendégek nem esnek át előzetes biztonsági szűrésen

- mondta a CNN-nek egy, az ügyet ismerő forrás.

Az FBI, amely a szombati lövöldözéssel kapcsolatos vizsgálatot vezeti, nem kívánt nyilatkozni.

Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője azt mondta, hogy jelenleg nem ismert kapcsolat a lövöldöző Thomas Matthew Crooks és bárki más között.

„A Trump volt elnök ellen szombaton elkövetett merényletkísérlettel kapcsolatos nyomozás aktív és folyamatban van. Jelenleg a bűnüldöző szervek arról számoltak be, hogy a nyomozásuk nem azonosított kapcsolatot a lövöldöző és egyetlen külföldi vagy belföldi bűntárs vagy bűnpártoló között” - mondta Watson.

Az Iráni Iszlám Köztársaság állandó ENSZ-képviselete közben tagadta azt, hogy Trump meggyilkolására irányuló iráni összeesküvésről lenne szó.

„Ezek a vádak megalapozatlanok és rosszindulatúak. Az Iráni Iszlám Köztársaság szemszögéből Trump bűnöző, akit bíróság elé kell állítani és meg kell büntetni, amiért elrendelte Szoleimani tábornok meggyilkolását. Irán a jogi utat választotta, hogy bíróság elé állítsa” - mondta a CNN-nek a misszió szóvivője, utalva Kasszem Szoleimánira, az iráni hadsereg Iszlám Forradalmi Gárda parancsnokára, akit 2020 januárjában egy amerikai légicsapás ölt meg a bagdadi nemzetközi repülőtéren.

Fareed Zakaria, a CNN műsorvezetője egy interjúban megkérdezte az iráni merénylet tervéről Ali Bagheri Kani ügyvezető iráni külügyminisztert, aki szintén cáfolta ezt. 

„Hangsúlyozom, hogy hazai és nemzetközi szinten is jogi és bírósági eljárásokhoz és keretekhez folyamodunk annak érdekében, hogy Szoleimani tábornok meggyilkolásának elkövetőit és katonai tanácsadóit bíróság elé állítsuk” - mondta a külügyminiszter, aki arra a kérdésre, hogy ez azt jelenti-e, hogy nem alkalmaznak erőszakos intézkedéseket, Kani azt mondta:

„Csak iráni és nemzetközi jogi és bírósági eljárásokhoz folyamodunk”.

„Eddig is ezt tettük, és ez a mi jogunk, és természetesen folytatni fogjuk. Az amerikaiak pedig nyíltan elismerték, hogy meggyilkolták a magas rangú iráni katonai parancsnokot. Tehát természetes jogunk, hogy ezt az ügyet kövessük, és azokat, akiket ebben az ügyben vádolnak, bíróság elé kell állítani egy igazságos bíróságon” - mondta Kani.

Mint ismert, Irán többször bosszút esküdött az amerikai hadseregnek Szoleimani megöléséért. A Trump-kormányzat nemzetbiztonsággal foglalkozó korábbi magas rangú tisztviselői a kormányból való távozásuk óta is szigorú védelem alatt állnak emiatt.
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!