A Pfizer tavasszal jelentette be, hogy olyan mikrochippel ellátott tablettát készített, ami lenyelve jelzéseket küld, így nyomon lehetne követni, hogy kinek milyen gyógyszerre van szüksége, de akár a hatóságok is tájékozódhatnának arról, hogy ki merre jár.
Úgy tűnik, hogy ennek a lehetősége nem mindenkit aggaszt. Egy Las Vegas-i nő például több chipet is a kezébe ültettetett, hogy azoknak a segítségével nyithassa ki az okosotthonuk ajtajait és szekrényeit. A szerkezetek azonban arra is alkalmasak, hogy bankkártya-adatokat és telefonszámokat tároljanak rajtuk.
Elon Musk cége szintén keményen dolgozott 2022-ben: a Neuralink agyba ültethető implantátumát már fél éven belül embereken is elkezdenék tesztelni, ehhez már csak a hivatalos engedélyre várnak. A chip segítségével nemcsak a mozgásképtelenek tudnak majd újra járni, hanem a milliárdos szerint az emberek látása is helyreállhat.
Musk bemutatta a Tesla legújabb robot-prototípusát is, melynek az Optimus nevet adta. Bár a gép még fejlesztés alatt áll, de tud lépcsőzni, és egyszerűbb feladatokat ellátni, így hamarosan már nem emberek fogják végezni a növénylocsolást, a dobozpakolást és az egyéb irodai teendőket.
Tudósok szerint már akár 40 év múlva gépek végezhetik az emberek helyett a feladatokat, és a robotok jobban is olcsóbban fognak dolgozni. A szakemberek becslése szerint 2140-re minden eddig emberek által végzett tevékenység automatizálható lesz.
Eközben több cég is az emberek külső tulajdonságaira minél inkább hasonlító robotokon dolgozott, melyekből többet bemutattak Las Vegas-ban. A humanoid robotok arcmozgását többen ijesztőnek találták, és tovább borzolta a kedélyeket, hogy egy japán vállalat olyan “gyerek-robotot” hozott a show-ra, mely még síró funkcióval is rendelkezett.
VIDEO: 🇺🇸 Creepy meets cool in humanoid robots at #CES tech show
— AFP News Agency (@AFP) January 6, 2022
Human-like robots are showcased at the Consumer Electronics Show in Las Vegas, Nevada. "We've designed Ameca to be as human-like as possible in movement," says Morgan Roe, from Britain-based Engineered Arts pic.twitter.com/H3idBVmjXm
Vannak olyan robotok is, melyekkel kifejezetten az elrettentés a cél: a San Franciscó-i rendőrség egy olyan javaslatot dolgozott ki, mely szerint a már rendelkezésükre álló robotokat halálos fegyverekkel szerelnék fel. A gépeket eddig helyszínek átvizsgálására és robbanószerkezetek hatástalanítására használták, de a jövőben erőszakos incidensekhez is kiküldenék őket, ha civilek vagy rendőrök élete forog kockán.
A robotok azonban nemcsak a munkában segíthetik majd az embereket. Japánban egy buddhista templomban már egy robot várja a híveket, és a külsejét úgy alakították, hogy egy istennőre hasonlítson. A mesterséges intelligencia vallási felhasználása elérte Lengyelországot is, ahol egy 3D-nyomtatással létrehozott mini papfigurát beprogramoztak, így bárki gyónhat és kérdéseket tehet fel neki.
Az év egyik legbizarrabb híre az volt, hogy a Google mérnökének állítása szerint öntudatra ébredt a cég chatbotja. A férfi a Google belső szabályzatát megszegve nyilvánosságra hozta a géppel folytatott beszélgetéseit, hogy bebizonyítsa, hogy a chatbot önállóan tud gondolkodni, érzésekkel és öntudattal is rendelkezik, és azt kérte a mérnöktől, hogy keressen neki ügyvédet.
(Hetek)