Marriage-nek bizonyítékai is voltak a férfi ellen, hogy azért kényszerült lemondásra, mert éveken át többen panaszt tettek ellene szexuális közeledés és zaklatás miatt, de az információk nem láthattak napvilágot.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A New York Times információi szerint a szexuális zaklatási ügyet a Financial Times szerkesztője nem engedte nyilvánosságra hozni, és erről több mint tíz újságíró is beszámolt, amikor interjút készítettek velük.
Cohen ügyében annak ellenére sem lehetett megírni a cikket, hogy két nő a nevét vállalva is kész volt elmondani, hogy pontosan mit tett a férfi, amikor még a Guardiannél dolgozott, másoktól pedig Marriage dokumentumokat is meg tudott szerezni, amelyek szintén azt támasztották alá, hogy a férfi zaklatta a munkatársait éveken keresztül.
A Financial Times szerkesztője, Roula Khalaf viszont nem engedte a sztori közzétételét arra hivatkozva, hogy Cohennek nem volt elég jelentős üzleti tevékenysége, így a téma nem illett volna a lapba.
Lucy Siegle szerint (ő az egyik nő, aki azt állítja, hogy Cohen zaklatta) a MeToo-mozgalom csak egy hashtag maradt a brit médiában, miközben “teljesen nyilvánvaló csönd van a saját iparukkal szemben”.
Míg az amerikai médiumoknál felröppenő, szexuális zaklatási híreket általában kivizsgálják, a brit médiában még addig sem jutnak el ezek az ügyek, hogy a bejelentéseket kivizsgálják, nemhogy nyilvánosságra hozzák.
2019-ben például a The Sun írt arról, hogy a Guardian korábbi igazgatója szexuális kapcsolatra próbálta rávennie az akkori egyik alkalmazottját, amelyet szöveges üzenetek is bizonyítottak, mégis utána a botrányról író lap kért bocsánatot és törölte a cikket is, mert a férfi panaszt tett.
Nick Cohen esetében sem álltak a nyilvánosság elé, és a férfi egészen idén januárig a Guardiannél dolgozhatott, majd az egészségére hivatkozva távozott a laptól, de pénzügyi kártalanítást biztosítottak számára, amikor elhagyta a munkahelyét.
A lapnál csak 2021-ben, sok évvel a visszaélések után indítottak vizsgálatot Cohen ellen, és akkor is titoktartási szerződést kötöttek vele. Amikor a korábban alkoholista férfit szembesítették azzal, hogy hét nő is állítja, hogy az évek során zaklatta vagy fogdosta őket, akkor Cohen azt mondta: “azt hiszem, akkor tehettem ilyen dolgokat, amikor részeg voltam”.
“Nagyon sok brit lapnál szexisták, és sajnos sok nő azt gondolja, hogy a szexuális zaklatás olyan dolog, amit el kell tűrni”
- nyilatkozta Heather Brooke újságíró, aki egyike azoknak a nőknek, akik Cohen zaklatásairól beszéltek.
(New York Times / Hetek)