Botrány: a BBC 1500-szor sértette meg saját szerkesztési irányelveit, hogy befeketítse Izraelt
Egy friss jelentés szerint a tudósításaik erősen elfogultak voltak a zsidó állammal szemben
Botrány: a BBC 1500-szor sértette meg saját szerkesztési irányelveit, hogy befeketítse Izraelt

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 09. 10.
A BBC több mint 1500 alkalommal sértette meg saját szerkesztési irányelveit az Izrael-Hamász háború csúcspontján, állapította meg egy elmarasztaló jelentés. A jelentés szerzői, akik a brit médiaóriás érintő négy hónapnyi műsoranyagát elemezték, arra jutottak, hogy az „mélységesen elfogult” Izraellel szemben - írja a The Telegraph.

A Trevor Asserson brit jogász által vezetett kutatás megállapította, hogy Izraelt több mint 14-szer gyakrabban hozták kapcsolatba népirtással, mint a Hamászt a vállalat konfliktusról szóló tudósításaiban.

A napokban Danny Cohen, a BBC egy korábbi vezetője arra figyelmeztetett, hogy a BBC-nél „intézményi szintű válság” alakult ki, és

független vizsgálatot sürgetett az Izrael és a Hamász közötti háborúról szóló tudósításokkal kapcsolatban.

Két vezető zsidó csoport, a Campaign Against Antisemitism és a National Jewish Assembly is csatlakozott a független vizsgálatot követelő felhívásokhoz, míg Lord Austin, egy volt munkáspárti miniszter „önkényes arroganciával” vádolta a BBC-t, amiért folyamatosan elutasítja az elfogultságát firtató kérdéseket.

Az Asserson-jelentés a BBC tudósításait elemezte a 2023. október 7-től kezdődő négy hónapos időszak alatt. 

Mint ismeretes, október 7-én a Hamász gázai terrorszervezet brutális mészárlást hajtott végre Dél-Izraelben, mintegy 1200 embert megölve és további 251 embert túszként Gázába hurcolva.

A kutatáshoz egy mintegy 20 jogászból és 20 adattudósból álló csapat járult hozzá, amely mesterséges intelligenciát használt a BBC kilencmillió szavas kiadványának elemzéséhez.

A kutatók összesen 1553 esetben állapították meg a BBC szerkesztési irányelveinek megsértését,

amelyek a pártatlanságot, a pontosságot, a szerkesztői értékeket és a közérdeket érintették.

A jelentés azt is megállapította, hogy a BBC többször bagatellizálta a Hamász terrorizmusát, miközben Izraelt militarista és agresszív nemzetként mutatta be. A BBC által az izraeli-gázai konfliktusról szóló tudósításaiban alkalmazott

újságírók közül néhányan korábban szimpátiát mutattak a Hamász iránt, sőt, még a szervezet által elkövetett terrorcselekményeket is ünnepelték.

A jelentés azt állítja, hogy a BBC több riportere szélsőségesen ellenséges magatartást tanúsított Izraellel szemben, köztük a BBC arab nyelvű munkatársa, Mayssaa Abdul Khalek, aki állítólag „halál Izraelre” felszólítással élt, és

megvédett egy újságírót, aki a következőt posztolta az X-en: „Sir Hitler, kelj fel, van néhány ember, akit meg kell égetni”.

Marie-Jose Al Azzi libanoni riportert is Izrael-ellenességgel vádolta a dokumentum, miután állítólag „terrorista apartheidállamnak” nevezte az országot egy később törölt bejegyzésében.

Jeremy Bowent, a BBC nemzetközi szerkesztőjét azzal vádolták, hogy mentegette a Hamász terrorista tevékenységét, és Izraelt Putyin Oroszországához hasonlította, míg Lyse Doucet-t, a BBC vezető nemzetközi tudósítóját azzal, hogy állítólag „elbagatellizálta” az Izrael elleni október 7-i támadásokat.

„A Hamász tagjai filmre vették és nyilvánosságra hozták, hogy olyan cselekményeket követtek el, amelyek háborús bűncselekményeknek tűnnek” - áll a jelentésben, beleértve a túszejtést, a szándékos gyilkosságot vagy gyilkosságot, a kínzást vagy embertelen bánásmódot, valamint a nemi erőszakot vagy szexuális erőszakot.

Ennek ellenére a jelentés a BBC tudósításainak elemzése során megállapította, hogy Izraelt négyszer többször említették háborús bűnökkel, 14-szer többször népirtással és hatszor többször pedig nemzetközi jog megsértésével kapcsolatosan, mint a Hamászt.

Az október 7-i mészárlást követően a BBC-t széles körben elítélték, amiért nem nevezte „terroristának” a Hamászt. Október végén a BBC közölte, hogy a Hamászt „ahol lehetséges” „tiltott terrorszervezetként” fogja leírni. A jelentés szerint azonban

a Hamászt a négy hónapos időszak alatt 12 459-ből mindössze 409 alkalommal (3,2 százalék) nevezték terrorszervezetnek.

A BBC közölte, hogy „gondosan megfontolja” a jelentést, amelyet Tim Davie-nek, a BBC főigazgatójának és Samir Shahnak, a BBC elnökének, valamint az összes igazgatósági tagjának is eljuttatott.

Szombat este parlamenti képviselők, kollégák és több zsidó csoport is aggodalmának adott hangot a jelentés megállapításai miatt.

(TheTelegraph/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!